Logo Świat Rolnika


Światrolnika.tv

wóz strażacki
08 maj 2017

"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek". Święto strażaków [WIDEO]

Rozpoczął się szczególny miesiąc dla strażaków – czas świetowania; parad, pokazów i zawodów. 6 maja na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się Centralne Obchody Dnia Strażaka.

 

Dzień Strażaka to doskonały moment do uczczenia trudu i poświęcenia ludzi, którzy żyją według zasady "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek". Każdego dnia ryzykują zdrowie. Ich praca budzi od lat szacunek i zaufanie obywateli.

 

– Strażacy to ci, na których patrzy się z szacunkiem, na których patrzy się z podziwem; strażak to wzór, to człowiek godny zaufania, to ktoś, kogo się podziwia za bohaterstwo, za odwagę

 

– podkreślał podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka prezydent Andrzej Duda.

 

Święto w różnych formach istnieje w większości państw europejskich od ponad 150 lat. Tradycyjnie obchodzone jest 4 maja, w dniu, w którym Kościół Katolicki wspomina św. Floriana – patrona strażaków. W 2002 r. Dzień Strażaka został w Polsce ustanowiony jako oficjalne święto. W tym samym dniu świętuje się również Międzynarodowy Dzień Strażaka jako hołd dla pięciu australijskich strażaków, którzy zginęli na służbie.

 

Co roku organizowane są w Polsce centralne, wojewódzkie i regionalne obchody Dnia Strażaka. Tegoroczne centralne obchody święta odbyły się 6 maja na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Połączono je z jubileuszem 25-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej oraz promocją oficerską.

 

W uroczystości wzięli udział Prezydent RP Andrzej Duda, wicemarszałek Senatu Maria Koc, premier Beata Szydło, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński, komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski oraz szefowie współpracujących służb i instytucji. Obecne były również rodziny absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, którzy otrzymali promocje na pierwszy stopień oficerski.

 

Wspomnianą promocję otrzymało 218 strażaków, absolwentów SGSP. Ponadto podczas uroczystości sześciu oficerów PSP odebrało z rąk prezydenta nominacje generalskie. Głowa państwa Andrzej Duda odznaczył również zasłużonych strażaków: trzech Brązowym Krzyżem Zasługi, a siedmiu Krzyżem Zasługi za Dzielność.

 

– Serdecznie wam gratuluję osiągnięć. Gratuluję wszystkim nominowanym, odznaczonym. Gratuluję awansów i wyróżnień. Być strażakiem to jest rzecz wielka. To najbardziej szanowana służba w Polsce. Ludzie wiedzą, że zawsze, kiedykolwiek będzie działo się coś złego, wy będziecie pierwszymi, którzy dotrą na miejsce i udzielą pomocy

 

– skierowała swoje słowa uznania w stronę strażaków premier Beata Szydło.

 

Uroczystość zakończyło składanie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po oficjalnej części z Placu Teatralnego w kierunku Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie ulicą Królewską przeszła defilada złożona m.in. z pododdziałów pieszych, konnych oraz współczesnych i historycznych samochodów straży pożarnych. Podczas jej przejścia można było zobaczyć, jak w ciągu minionego ćwierćwiecza zmieniało się umundurowanie strażaków oraz sprzęt wykorzystywany podczas akcji ratunkowych.

 

– Minione ćwierćwiecze to nieprzerwana ewolucja systemu ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa i ochrony ludności. Czas ten niezmiennie dowodzi, że polscy strażacy potrafią sprostać współczesnym wyzwaniom. Pragnę zapewnić wszystkich Państwa tu obecnych, że tak będzie również w przyszłości

 

– informował w swoim wystąpieniu komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski.

 

Praca strażaków to nie tylko gaszenie pożarów. W 2016 roku jednostki PSP interweniowały łącznie blisko 450 tys. razy. Ugasiły ponad 126 tys. pożarów i uczestniczyły w blisko 290 tys. interwencji związanych z miejscowymi zagrożeniami takimi jak wypadki drogowe, wichury, opady deszczu.

 

– Poza gaszeniem pożarów zajmujemy się także pomocą przy wypadkach, powodziach, miejscowych zagrożeniach, katastrofach ekologicznych, chemicznych

 

– wyjaśnia Michał Wojtkiewicz, podchorąży z Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

 

W Polsce swoje święto celebruje ponad 30 tysięcy strażaków zawodowych z Państwowej Straży Pożarnej,140 tysięcy druhów OSP działających w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym oraz ponad 300 tysięcy strażaków – ochotników niezrzeszonych w systemie ratownictwa.

 

– Myślę, że strażakom można życzyć wszystkiego dobrego, ale przede wszystkim tego, by było tyle samo wyjazdów co i powrotów do jednostki

 

– podkreślił podchorąży z Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

 

Reporter: Anna Kołcon
Zdjęcia i montaż: Barbara Goliasz/swiatrolnika.info
Fot.: swiatrolnika.info

Hodowla i uprawy

Nie wszyscy już pamiętają czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowały inaczej. Wynikało to z faktu, ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

Rozpoczęły się nowe zbiory, a z nimi punkty skupów płodów rolnych wprowadziły nowe ceny skup&oacut...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju pogłowie kóz to około 150 ty...


Polacy są przeciw wprowadzeniu zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Takie dane wynikają z badań instytutu I...

Niecodzienne narodziny zdarzyły się w pracownicy Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim. W sobotę 17 ...

Lipiec to pierwszy letni miesiąc. Jest to czas, gdy rolnicy powoli przygotowują się do żniw. Z kolei ogrodnicy ci...

Dzień Polskiej Borówki to początek zbiorów, które mimo trudnej pogody zapowiadają się dobrze...

W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatn...

Deszczu w tym roku jest pod dostatkiem. A jednak zdarzają się plantacje, gdzie kukurydza żółknie. Powodem ...