Logo Świat Rolnika


Światrolnika.tv

wóz strażacki
08 maj 2017

"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek". Święto strażaków [WIDEO]

Rozpoczął się szczególny miesiąc dla strażaków – czas świetowania; parad, pokazów i zawodów. 6 maja na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się Centralne Obchody Dnia Strażaka.

 

Dzień Strażaka to doskonały moment do uczczenia trudu i poświęcenia ludzi, którzy żyją według zasady "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek". Każdego dnia ryzykują zdrowie. Ich praca budzi od lat szacunek i zaufanie obywateli.

 

– Strażacy to ci, na których patrzy się z szacunkiem, na których patrzy się z podziwem; strażak to wzór, to człowiek godny zaufania, to ktoś, kogo się podziwia za bohaterstwo, za odwagę

 

– podkreślał podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka prezydent Andrzej Duda.

 

Święto w różnych formach istnieje w większości państw europejskich od ponad 150 lat. Tradycyjnie obchodzone jest 4 maja, w dniu, w którym Kościół Katolicki wspomina św. Floriana – patrona strażaków. W 2002 r. Dzień Strażaka został w Polsce ustanowiony jako oficjalne święto. W tym samym dniu świętuje się również Międzynarodowy Dzień Strażaka jako hołd dla pięciu australijskich strażaków, którzy zginęli na służbie.

 

Co roku organizowane są w Polsce centralne, wojewódzkie i regionalne obchody Dnia Strażaka. Tegoroczne centralne obchody święta odbyły się 6 maja na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Połączono je z jubileuszem 25-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej oraz promocją oficerską.

 

W uroczystości wzięli udział Prezydent RP Andrzej Duda, wicemarszałek Senatu Maria Koc, premier Beata Szydło, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński, komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski oraz szefowie współpracujących służb i instytucji. Obecne były również rodziny absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, którzy otrzymali promocje na pierwszy stopień oficerski.

 

Wspomnianą promocję otrzymało 218 strażaków, absolwentów SGSP. Ponadto podczas uroczystości sześciu oficerów PSP odebrało z rąk prezydenta nominacje generalskie. Głowa państwa Andrzej Duda odznaczył również zasłużonych strażaków: trzech Brązowym Krzyżem Zasługi, a siedmiu Krzyżem Zasługi za Dzielność.

 

– Serdecznie wam gratuluję osiągnięć. Gratuluję wszystkim nominowanym, odznaczonym. Gratuluję awansów i wyróżnień. Być strażakiem to jest rzecz wielka. To najbardziej szanowana służba w Polsce. Ludzie wiedzą, że zawsze, kiedykolwiek będzie działo się coś złego, wy będziecie pierwszymi, którzy dotrą na miejsce i udzielą pomocy

 

– skierowała swoje słowa uznania w stronę strażaków premier Beata Szydło.

 

Uroczystość zakończyło składanie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po oficjalnej części z Placu Teatralnego w kierunku Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie ulicą Królewską przeszła defilada złożona m.in. z pododdziałów pieszych, konnych oraz współczesnych i historycznych samochodów straży pożarnych. Podczas jej przejścia można było zobaczyć, jak w ciągu minionego ćwierćwiecza zmieniało się umundurowanie strażaków oraz sprzęt wykorzystywany podczas akcji ratunkowych.

 

– Minione ćwierćwiecze to nieprzerwana ewolucja systemu ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa i ochrony ludności. Czas ten niezmiennie dowodzi, że polscy strażacy potrafią sprostać współczesnym wyzwaniom. Pragnę zapewnić wszystkich Państwa tu obecnych, że tak będzie również w przyszłości

 

– informował w swoim wystąpieniu komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski.

 

Praca strażaków to nie tylko gaszenie pożarów. W 2016 roku jednostki PSP interweniowały łącznie blisko 450 tys. razy. Ugasiły ponad 126 tys. pożarów i uczestniczyły w blisko 290 tys. interwencji związanych z miejscowymi zagrożeniami takimi jak wypadki drogowe, wichury, opady deszczu.

 

– Poza gaszeniem pożarów zajmujemy się także pomocą przy wypadkach, powodziach, miejscowych zagrożeniach, katastrofach ekologicznych, chemicznych

 

– wyjaśnia Michał Wojtkiewicz, podchorąży z Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

 

W Polsce swoje święto celebruje ponad 30 tysięcy strażaków zawodowych z Państwowej Straży Pożarnej,140 tysięcy druhów OSP działających w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym oraz ponad 300 tysięcy strażaków – ochotników niezrzeszonych w systemie ratownictwa.

 

– Myślę, że strażakom można życzyć wszystkiego dobrego, ale przede wszystkim tego, by było tyle samo wyjazdów co i powrotów do jednostki

 

– podkreślił podchorąży z Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

 

Reporter: Anna Kołcon
Zdjęcia i montaż: Barbara Goliasz/swiatrolnika.info
Fot.: swiatrolnika.info

Hodowla i uprawy

Skoro miodobranie w pełni i wszyscy chętnie smakują świeżo wydobytego z pasieki miodu, warto zastanowić się, c...

Nie wszyscy już pamiętają czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowały inaczej. Wynikało to z faktu, ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

Rozpoczęły się nowe zbiory, a z nimi punkty skupów płodów rolnych wprowadziły nowe ceny skup&oacut...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...


Chociaż większość osób kojarzy pszczele produkty przede wszystkim ze zdrowym miodem, warto wiedzieć...

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...


Polacy są przeciw wprowadzeniu zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Takie dane wynikają z badań instytutu I...

Czerwiec to doskonały moment na to, by do naszego ogrodu dosadzić kilka róż. Warto im potem nie żałować ...

Niecodzienne narodziny zdarzyły się w pracownicy Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim. W sobotę 17 ...

To nie jest łatwa wiosna dla kukurydzy. Wilgoć opóźnia siewy, gdyż w wielu regionach trudno wjechać w pol...

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju pogłowie kóz to około 150 ty...