O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

31-10-2023

Autor: Świat Rolnika

Amerykański rynek mleka wyczekuje ożywienia! Ekspert: Produkcja spada trzeci miesiąc z rzędu

Amerykański rynek mleka wyczekuje pilnego ożywienia. Według raportów produkcja mleka w USA zanotowała spadek trzeci miesiąc z rzędu. 

Jednak jak wyjaśnia w najnowszych (O)cenach Rolniczych Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej eksperci z optymizmem patrzą na przyszłe perspektywy gospodarcze dla Stanów Zjednoczonych. Spodziewają się oni poprawy warunków gospodarczych w 2024 roku.

W jakiej sytuacji znajduje się rynek mleka w USA?

Amerykańscy eksperci ds. rolnictwa optymistycznie patrzą na przyszłe perspektywy gospodarcze Stanów Zjednoczonych, spodziewając się poprawy ogólnych warunków gospodarczych w przyszłym roku, pomimo utrzymujących się obaw gospodarczych.

“W świetle kompleksowego badania przeprowadzonego przez Umpqua Bank, które objęło małe i średnie przedsiębiorstwa z całego kraju, stwierdzono, że większość respondentów z sektora rolnego pozytywnie ocenia nadchodzące warunki gospodarowania. Ponad 50% uczestników wyraziło optymizm, zaś jeszcze większa część, bo 59%, przewiduje wzrost przychodów” – wyjaśnia Jarosław Malczewski.

Stado mleczne w Stanach Zjednoczonych osiągnęło najniższy rozmiar od stycznia 2022 r., co skutkuje spadkiem produkcji mleka z rzędu od trzech miesięcy w ujęciu rok do roku.

“Według wrześniowego raportu dotyczącego produkcji mleka przedstawionego przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) 19 października, rynek mleka w Stanach Zjednoczonych zanotował spadek produkcji trzeci miesiąc z rzędu, osiągając wartość poniżej poziomu produkcji odnotowanej w tym samym okresie ubiegłego roku” – podkreśla.

Jakie są prognozy cen mleka w USA?

W Stanach Zjednoczonych, w każdym federalnym rozporządzeniu dotyczącym sprzedaży mleka (FMMO) rzeczywista cena mleka klasy I jest ustalana poprzez uwzględnienie różnic w strefie klasy I w cenie podstawowej w głównych lokalizacjach ustalania cen. Uwzględniając powyższe dodatki, przewiduje się, że średnie listopadowe ceny klasy I wyniosą około 22,57 dolara za cetnar (cwt) we wszystkich federalnych nakazach sprzedaży mleka (FMMO). 

“Oczekuje się, że ta średnia cena będzie się różnić, przy czym najwyższa cena w stanie Floryda wyniesie 25,15 USD za cwt, podczas gdy przewidywana cena wypłacona w środkowym zachodzie wyniesienie jedynie 21,55 USD za cwt” – wyjaśnia prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej.

Dodatkowo w listopadzie nastąpił znaczny wzrost rozbieżności między miesięcznym ceną mleka odtłuszczonego klasy III (4,29 USD za cwt) a mleka odtłuszczonego klasy IV (8,70 USD za cwt), osiągając wartość 4,41 USD za cwt. Oznacza to największą rozbieżność cenową obserwowaną od sierpnia.

Zobacz także: Ceny produktów rolnych zanotowały wzrost w ubiegłym miesiącu! Ekspert: Rok do roku mamy jednak do czynienia ze spadkiem

swiatrolnika.info 2023