O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Światrolnika.tv

14-02-2024

Autor: Świat Rolnika

Australia: boom na mleko

Ceny aukcyjne przetworów mlecznych na platformie Global Dairy Trade odnotowały znaczny wzrost, ale spółka Westpac w Nowej Zelandii pozostaje ostrożna, jeśli chodzi o perspektywy chińskiej gospodarki i związany z nią popyt na nabiał w Chinach.

Ceny aukcyjne przetworów mlecznych na platformie Global Dairy Trade odnotowały 16 stycznia znaczny wzrost. Ceny ogółem wzrosły o 2,3%. Kluczowe ceny pełnego mleka w proszku (WMP) wzrosły o 1,7%. Według głównej ekonomistki Kelly Eckhold z Westpac w Nowej Zelandii wynik był ogólny i stanowił kontynuację aukcji początkowej na 2024 r., która odbyła się w pierwszym tygodniu stycznia. Ceny wszystkich produktów wzrosły. Prym wiodą ceny masła i bezwodnego tłuszczu mlecznego, które rosną odpowiednio o 5,8% i 4,3%. „Tym razem nie mieliśmy formalnej prognozy wyniku cenowego WMP, ale ogólny trend cen przetworów mlecznych jest zgodny z korektą w górę, którą dokonaliśmy w odniesieniu do sezonowych cen mleka tuż przed Bożym Narodzeniem” – mówi Eckhold w aktualizacji dotyczącej produktów mleczarskich. „Rynek kontraktów terminowych wskazał na niewielki wzrost ceny WMP na tej aukcji, więc aukcja ta nieznacznie przekroczyła te oczekiwania”. Ceny ogółem są obecnie najwyższe od czerwca 2023 r. Ceny wzrosły o około 25% od tegorocznego najniższego poziomu w sierpniu. Ogółem ceny wzrosły obecnie o 3% w porównaniu z rokiem ubiegłym, 4% poniżej średniego poziomu z 5 lat i 5% powyżej średniej z 10 lat, zauważa Eckhold. Westpac NZ uważa, że ​​oczekiwania dotyczące zmniejszonych danych o produkcji w Nowej Zelandii mogą w dalszym ciągu wspierać ceny. „Po stronie popytu na tej aukcji pojawił się popyt ze strony Chin, a także nabywców z Bliskiego Wschodu i Azji Południowo-Wschodniej” – mówi Eckhold, dodając: „Zachowujemy ostrożność, jeśli chodzi o perspektywy chińskiej gospodarki i związany z nią popyt na chińskie produkty mleczne. Według danych z końca 2023 r. w Chinach utrzymuje się deflacja cen konsumpcyjnych i producentów. Westpac w Nowej Zelandii podtrzymuje prognozę cen mleka na ten sezon na poziomie 7,50 NZ (4,56 USD) za kg suchej masy mleka, co odpowiada średniemu poziomowi wytycznych Fonterry. Najnowsza prognoza Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) dotycząca produkcji mleka na 2024 r. jest niższa ze względu na zmniejszone średnie pogłowie krów w roku i wolniejszy wzrost wydajności na krowę. Obecnie prognoza produkcji mleka na 2023 rok wynosi 226,9 miliardów funtów. Jeśli zostanie to zrealizowane, produkcja w 2023 r. wzrośnie o mniej niż 0,18% w porównaniu z 2022 r. Oczekiwany import tłuszczów i produktów odtłuszczonych baz stałych na rok 2024 zostaje obniżony w związku z niższym oczekiwanym importem serów i tłuszczu maślanego. USDA oczekuje, że w 2024 r. eksport na bazie tłuszczu będzie wyższy, ponieważ oczekuje się, że ceny masła i sera będą bardziej konkurencyjne na rynku światowym. Według USDA oczekuje się, że eksport odtłuszczonych produktów stałych w 2024 r. pozostanie niezmieniony. Cena całego mleka w 2024 r. zostaje obniżona do 20 dolarów za cwt.

Mleko w sezonie 2023-2024

Według najnowszego raportu o sytuacji i prognozach przygotowanego przez Dairy Australia produkcja mleka w Australii utrzyma się na stałym poziomie w sezonie 2023–2024 pomimo przewidywanych skutków zjawiska pogodowego El Niño. W zeszłym sezonie w niektórych regionach Australii zanotowano rekordowe zyski, a wysokie ceny mleka od producentów w tym sezonie dobrze wróżą rolnikom. 
Tymczasem istnieją pewne wyzwania, takie jak wysokie koszty produkcji, konkurencyjność Australii w zakresie produktów mlecznych i ograniczenia ekonomiczne dla konsumentów.

Rekordowa rentowność australijskiego mleczarstwa.

Analityczka branżowa Dairy Australia, Eliza Redfern, twierdzi, że australijski przemysł mleczarski odnotował w zeszłym sezonie rekordową rentowność i nadal czerpie korzyści z wysokich cen mleka od producentów w tym sezonie, a także wysokich przychodów ze sprzedaży detalicznej. „Wysokie koszty produkcji, konkurencyjność cenowa Australii na rynkach produktów mlecznych i ograniczenia ekonomiczne nakładane na konsumentów to pojawiające się zagrożenia. Wyzwania te będą w centrum uwagi przez resztę sezonu, w oczekiwaniu na to, że rynki australijskie i światowe zmierzają w stronę równowagi” – zauważył Redfern. Analitycy Dairy Australia zaobserwowali w ostatnich miesiącach napływ serów nowozelandzkich do Australii. W swoim najnowszym raporcie dotyczącym sytuacji i perspektyw Dairy Australia twierdzi, że rok 2023 był rekordowy pod względem importu nabiału do Australii.

swiatrolnika.info 2023