O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Blog

08-05-2023

Autor: Świat Rolnika

Dino i InPost poza Rosją. A co z resztą?

Dino i InPost poza Rosją. A co z resztą?

Wskutek wojny polsko-ukraińskiej wiele firm wycofało się z rynków i współpracy z Rosją i Białorusią, wśród nich Dino i InPost. Konkurencja nie zawsze uznała taki ruch za dobry pomysł. A co z płaceniem podatków w Polsce? Tu lista hańby i chwały opublikowana przez Podatnik.info.pl także daje wiele do myślenia.

Dino i InPost na „liście chwały”

Od wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej dwie uczelnie- Uniwersytet w Yale i Kijowska Szkoła Ekonomii wspólnie realizują projekt badawczy dotyczący zachowania firm na rosyjskim rynku. Dzięki temu powstaje aktualizowana codziennie, dostępna on-line „lista wstydu", na której widnieją nazwy firm działających w Rosji. Oprócz tych danych lista zawiera nazwy firm postępujących etycznie, które wycofały się z działalności na terenie Rosji.

„Yale i KSE podają ponadto, że reżim Putina opuściły (lub są w trakcie) m.in. Allegro, Bakoma, CD Projekt, Comarch, Ciech, Dino Polska, Hortex, Orlen Lietuva, PGNiG, PKO BP, InPost, PZU SA, Wear Medicine i Żabka” - informuje Money.pl.

„Sieć marketów Dino, należących do Tomasza Biernackiego, na wieść o wojnie zareagowała błyskawicznie. Już w marcu 2022 portal HandelExtra.pl, w związku z brakiem oficjalnego oświadczenia, zapytał o decyzje w sprawie rosyjskich produktów, dostępnych w sklepach” - podaje HandelExtra.pl

„Zdecydowaliśmy o wycofaniu z oferty produktów wyprodukowanych na terenie Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi, to jest o kodach EAN rozpoczynających się od 460-469 i od 481” - odpowiedziała na pytanie portalu Aneta Kozal, referent ds. CSR i komunikacji, biura zarządu ds. operacyjnych Dino Polska, dodając, że sieć podjęła decyzję o przekazaniu żywności i produktów higienicznych na Ukrainę.

InPost określił się jasno w tej sprawie. Prezes Rafał Brzoska wraz z zarządem podjął decyzję o niekupowaniu usług i towarów od firm rosyjskich i białoruskich oraz od wszystkich tych, w których akcjonariacie jest kapitał tych krajów. Informację tą przekazał tuż po wybuchu wojny w mediach społecznościowych.

Mimo zmian, do wykonania których poczuły się zobowiązane polskie firmy, ich kondycja finansowa nie uległa zachwianiu.

„Obydwie firmy, mimo wprowadzenia restrykcji i ograniczeń, będących odpowiedzią na rosyjską agresję, funkcjonują znakomicie” - czytamy na Tysol.pl

A co z podatkami?

 Portal Podatnik.info.pl podaje, że zeszły rok przyniósł sieciom Dino i InPost wysokie przychody, podkreślił także wysoki współczynnik zapłaconego przez firmy podatku CIT względem uzyskanych przychodów, zbliżający się do trzykrotności stawek płaconych przez podmioty zagraniczne uzyskujące przychody na terenie naszego kraju.

Mówi się, że odpowiedzialne firmy nie unikają płacenia podatków w kraju prowadzonej działalności. A dla polskich firm powinno być to także formą patriotyzmu gospodarczego. Dla większości to tylko hasło…

Źródła: Podatnik.info.pl/GOV.pl/ Money.pl/Wiadomoscihandlowe.pl/Dlahandlu.pl

 

swiatrolnika.info 2023