O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Światrolnika.tv

19-04-2024

Autor: Świat Rolnika

Oceny rolnicze: Rosyjski niedźwiedź przerzucił się na mleko

Z ostatnich danych publikowanych przez Komisję Europejską wynika, że w czasie, kiedy produkcja mleka spada, wzrasta ona na wschodzie. Przykładem jest Rosja, gdzie w ostatnim czasie zarówno produkcja mleka, jak i jego spożycie wzrosło. Spożycie tam jest 10% wyższe, jak w Polsce (i wciąż rośnie). Możemy się spodziewać, że w przyszłości Europa może być zmuszona do importu rosyjskiego mleka.

Ceny na ostatniej aukcji Global Dairy Trade w końcu odbiły, osiągając jednolity wzrost o 2,8%. Można tu mówić o przełamaniu złej passy, bo dwa tygodnie temu obserwowaliśmy, sięgający dokładnie tej samej wartości, spadek. Na cenę mleka od nowozelandzkich producentów w Fonterrze istotny wpływ miał wzrost cen pełnego mleka w proszku, które odnotowało znaczny wzrost o 3,4%, osiągając średnią cenę 3246 USD za tonę.

Wzrasta spożycie rosyjskiego mleka
Wzrost dochodów rosyjskiej populacji podniosł konsumpcję mleka w kraju do najwyższego poziomu od połowy lat 90., według Sojuzmoloko, rosyjskiego związku firm mleczarskich. Organizacja powiedziała, że w 2023 r. konsumpcja mleka na mieszkańca w kraju wyniosła 249 kg, czyli 3% powyżej poziomu 241 kg w poprzednim roku. Z wyjątkiem 2022 roku, konsumpcja nabiału stale rośnie w kraju od 2018 roku. Co więcej, Soyuzmoloko zwrócił uwagę, że wzrost jest widoczny we wszystkich dziedzinach - konsumpcja każdego produktu mlecznego wzrosła w 2023 roku w porównaniu z rokiem poprzednim.

Sankcje
Lokalni analitycy powiedzieli Izvestia, że ponieważ eksport mleka do Europy był objęty sankcjami, rosyjskie firmy mleczarskie miały trudności z eksportem swoich towarów. W rezultacie więcej produktów zostało dostarczonych na rynek wewnętrzny, gdzie wzrost podaży wywiera presję na ceny.
Ostatnie dane rządowe wskazują, że pensje w Rosji wzrosły w zeszłym roku o prawie 7%, co jest jednym z najwyższych rocznych wskaźników wzrostu w ostatniej dekadzie. Na rosyjskim rynku pracy brakowało 5 milionów pracowników w 2023 roku, wynika z badania opublikowanego przez Instytut Ekonomii Rosyjskiej Akademii Nauk w grudniu 2023 roku. Kluczowymi czynnikami przyczyniającymi się do tego były starzenie się populacji i znaczna emigracja.
Rosyjska gospodarka prawie całkowicie wyczerpała dostępne zasoby pracy i pozostaje "bez wolnych rąk", powiedziała Elvira Nabiullina, szefowa Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej, podczas spotkania Dumy Państwowej w listopadzie 2023 roku. 
 

swiatrolnika.info 2023