O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Światrolnika.tv

28-03-2024

Autor: Świat Rolnika

Oceny Rolnicze: Turcja i Chiny ratują rosyjskich mleczarzy

W dzisiejszych Ocenach rolniczych Jarosław Malczewski przeanalizuje ekspansję Walmarta w USA, pomoc Chin i Turcji dla Rosji oraz  ceny produktów rolnych w skupach.

Ekspansja Walmart
Walmart rozszerza swoją działalność w zakresie przetwórstwa mleka w USA – w Teksasie powstaje trzeci zakład, który rozpocznie działalność w 2026 r. Walmart otworzył swój pierwszy zakład przetwórstwa mleka w stanie Indiana w 2018 r., a drugi w stanie Goergia w 2025 r.

Spadek cen na skupie
Ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadły w lutym 2024 r. zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 0,2%), jak i w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (o 15,4%). Za hl mleka płacono w skupie 205,38 zł, tj. o 0,8% mniej niż w poprzednim miesiącu i o 9,7% – niż przed rokiem.

Turcja i Chiny ratują rosyjskich mleczarzy
Import technologii z niektórych krajów zachodnich w ramach importu równoległego, wraz z zakupami z Chin i Turcji, utrzymuje działalność w Rosji. Jak wykazało badanie przeprowadzone przez badaczy z Rosyjskiego Związku Producentów Mleka Soyuzmoloko, lokalny serwis informacyjny MilkNews i firmę Strada Consulting, rosyjski przemysł mleczarski odczuł skutki zachodnich sankcji w 2022 roku. Sankcjami objęto wiele rodzajów urządzeń przemysłu mleczarskiego, a wielu dostawców wstrzymało bezpośrednie dostawy technologii, komponentów i części zamiennych do odbiorców rosyjskich. „Branża uniknęła upadku dzięki reakcjom uczestników rynku i dostawców technologii, którzy radykalnie powiększyli swoje zapasy części zamiennych” – twierdzą rosyjscy badacze. Dało to branży czas na znalezienie alternatywnych dostawców z innych krajów, przede wszystkim z Turcji i Chin, oraz na utworzenie programów importu równoległego.

swiatrolnika.info 2023