Logo Świat Rolnika

Czego nie można zrobić przez komunikatory? Od czego zależą moje relacje z bliskimi? Czy ludzie ze wsi mają większe kompleksy? W studio swiatrolnika.info pani Mira Jankowska, człowiek mediów, producent, reżyser, scenarzystka, założycielka Mistrzowskiej Akademii Miłości dzieli się doświadczeniami i udziela rad, jak rozmawiać i budować głębokie, prawdziwe i szczere relacje w dzisiejszym świecie.

– Jesteśmy na pierwszym miejscu w produkcji kurczaka brojlera, a także w produkcji indyka. Jeśli chodzi o produkcję jaj spożywczych jesteśmy na 5 miejscu w UE. Produkujemy żywność zdrową, bezpieczną. Jesteśmy bezkonkurencyjni w Unii Europejskiej – podkreśla dr inż. Eugeniusz Wencek z Krajowej Rady Drobiarstwa - Izby Gospodarczej.

Obecnie żadna z gałęzi produkcji rolniczej, poza uprawami ekologicznymi, nie może obyć się bez stosowania środków chemicznych. Staje się to powodem do konfliktu między poszczególnymi producentami. Temat stosowanej przez rolników chemii dotyka w szczególny sposób pszczelarzy. Okazuje się, że nieumiejętne stosowanie chemicznych środków ochrony roślin negatywnie wpływa na pszczoły będące w czasie oblotów. Sytuacja ta wymaga znalezienia złotego środka. Właściciele pasiek apelują do rolników o umiejętne stosowanie bezpiecznej chemii, po to by nie cierpiały na tym ich hodowle pszczół. 

W "szepietowskiej wystawie" uczestniczyło 139 hodowców, którzy zaprezentowali około 1000 sztuk najwyższej klasy zwierząt hodowlanych; bydło mleczne i mięsne, konie, owce, drób, króliki, kozy. Komisja oceniająca wybrała spośród przywiezionych zwierząt czempiony i superczempiony.

ASF wciąż rozprzestrzenia się w polskich chlewniach. Rolnicy narzekają na brak działań myśliwych, myśliwi twierdzą, że dziki odstrzeliwują. Dyskusja na temat walki z wirusem przenosi się do Sejmu. Co robić?

– Czasem jedno słowo w ustawie decyduje o tym, czy produkcja będzie opłacalna, bądź nie – dyrektor Jacek Podgórski rozmawia o zadaniach  Instytutu Gospodarki Rolnej w studio swiatrolnika.info. Zachęcamy rolników do uczestniczenia w procesie legislacyjnym.

Solidarność Rolników Indywidualnych niezmiennie od wielu lat stoi w obronie interesów polskich rolników. A tradycje związane z obroną dziedzictwa, jakim jest polska ziemia, czy lasy są ważnym aspektem, o który zabiegają działacze organizacji. Nie ma możliwości zrealizowania żadnej z podjętych inicjatyw, gdy nie będzie współpracy między instytucjami odpowiedzialnymi za interesy przedstawicieli polskiej wsi – tłumaczy Andrzej Śniegula

Na wsiach dzieci są bogate w wiele talentów. W miejscowości Wicie tworzą całą młodzieżową orkiestrę dętą, która działa przy OSP. Ich występu można było posłuchać w czasie Obchodów Święta Ludowego, które odbywały się w Ministerstwie Rolnictwa. Powołanie do życia grupy muzycznej, składającej się z miejscowej młodzieży było inicjatywą Waldemara Wojciechowskiego, który obecnie pełni funkcję kierownika orkiestry.

W branży rolniczej, jak w każdej innej działalności gospodarczej, byt właściciela uzależniony jest od cen i rynków zbytu dla produkowanych surowców. W związku ze wzrostem świadomości konsumentów wzrasta zainteresowanie produktami ekologicznymi. Swiatrolnika.info odwiedził Jacka Jagielińskiego, który w swoim gospodarstwie postawił na ekologię.

Agencja Rynku Rolnego informuje, że już tylko do 25 czerwca rolnicy mogą składać wnioski na rekompensaty do użytego do siewu i sadzenia materiału w kategoriach elitarny i kwalifikowany. – Jeżeli rolnik się pojawi i ma jakiś problem, to proszę mi wierzyć, czy to w naszej Agencji, czy w każdej innej, zawsze uzyska pomoc –  zapewnia Michał Wójciak, dyrektor Działu Interwencji Agencji Rynku Rolnego w rozmowie w swiatrolnika.info