O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

15-11-2023

Autor: Świat Rolnika

Ceny produktów mleczarskich podrożały w październiku! Ekspert: Wzrosty cenowe były notowane globalnie

Jak kształtowały się ceny produktów mleczarskich w ubiegłym miesiącu? Która kategoria zanotowała największe wzrosty?

Jak wyjaśnia w najnowszych (O)cenach Rolniczych Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej wzrosty cenowe były odnotowywane globalnie. Największe wzrosty cenowe notował tłuszcz mleczny. 

Ceny produktów mleczarskich z kolejnymi wzrostami

W październiku na globalnym i europejskim rynku mleka drożały ceny produktów mleczarskich w większości asortymentów, najbardziej drożał tłuszcz mleczny.

“Spadek produkcji mleka w Europie o tej porze roku sprzyja poprawie sytuacji popytowo-podażowej na korzyść wzrostu cen produktów mleczarskich i umożliwia poprawę spieniężalności w kolejnych miesiącach, co będzie prowadzić do wzrostu cen mleka w skupie” – wyjaśnia Jarosław Malczewski. 

Kolejnym istotnym terminem utrzymania bieżącej koniunktury w Europie będzie popyt i podaż mleka po okresie świątecznym w grudniu, aktywność importerów na rynku światowym oraz dodatkowo w Polsce możliwe przywrócenie podatku VAT na produkty spożywcze, w tym mleczarskie.

Jak kształtował się indeks GDT?

Podczas ostatniego mleczarskiego wydarzenia handlowego, które odbyło się we wtorek, 7 listopada, indeks cen Global Dairy Trade (GDT) spadł nieznacznie bo o 0,7%.

“Obniżka do wartości 987 jest jednak pierwszym tego typu zjawiskiem od 15 sierpnia 2023 r., po serii czterech prostych ruchów w górę indeksu cen GDT. Podczas 343. wydarzenia handlowego, sprzedano ogółem 34 514 ton metrycznych (MT) produktów mleczarskich po średniej cenie 3255 USD za tonę” – podkreśla prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej.

 Na aukcję przeznaczono różne produkty mleczarskie, tj. bezwodny tłuszcz mleczny, masło, maślankę w proszku, ser cheddar, laktozę, odtłuszczone mleko w proszku (SMP) i pełne mleko w proszku (WMP).

Zobacz także: Zielony Ład uderzy w branżę mleczarską! Ekspert: Produkcja mleka spadnie pierwszy raz od dekady

swiatrolnika.info 2023