Talk icon

Blog

06-05-2022

Autor: Oliver Pochwat

Wiktor Szmulewicz: Cena nawozów powinna być ustabilizowana

Wiktor Szmulewicz

Wiktor Szmulewicz jest zdania, że rosnące ceny nawozów w Polsce przyczynią się do wzrostu cen żywności. Kryzys w rolnictwie pogłębia również wojna na Ukrainie.

Jak wynika Według z danych za marzec 2022 roku ceny żywności w Polsce wzrosły rok do roku o 9,6 proc. Najbardziej podrożało mięso drobiowe i tłuszcze roślinne – niemal o jedną trzecią. W górę poszły też mocno ceny mąki i pieczywa oraz cukru (odpowiednio 19,4 proc., 17,7 proc. i 24,2 proc.).

ŚwiatRolnika.info: Rolnicy płacą krocie za nawozy, a kto na nich zarabia krocie?

Wiktor Szmulewicz: Nie jestem detektywem i nie potrafię odpowiedzieć precyzyjnie na to pytanie. Myślę jednak, że dzisiaj największe korzyści czerpią z tego tytułu firmy produkujące nawozy, jak również dystrybutorzy, a zwłaszcza ci więksi mający pewne koneksje. Nikt nie wie, jakie są faktyczne koszty do produkcji nawozów. Nie jest to czytelne i działa to nie tylko na naszą niekorzyść. To również odbije się na konsumentach.

Ceny żywności będą bardzo rosły. Nikt do interesu nie będzie dokładać. Z drugiej strony, jeżeli nie spowodujemy ustabilizowania cen nawozów, to produkcja rolnicza będzie mniejsza. Musimy się z tym liczyć.

Wiktor Szmulewicz
Konflikt na Ukrainie i kataklizmy związane ze zmianami klimatycznymi, które obserwujemy na świecie, mogą spowodować, że w Afryce, Azji, krajach arabskich zaczną być duże braki żywnościowe. To może powodować bardzo duży ruch uchodźców z Afryki, który obserwowaliśmy kilka lat temu. To może znowu zakłócić funkcjonowanie całej Europy. Biedniejsze rejony świata będzie nawiedzał głód.

Cena nawozów to nie tylko dyskusja między rolnikiem a producentem nawozów. To ma o wiele większe znaczenie.

ŚwiatRolnika.info: Czy ceny nawozów będą dalej rosły?

Wiktor Szmulewicz: Czy Pan przyszedł do mnie jak do wróżki? Nie mam przed sobą szklanej kuli i nie mogę z niej wróżyć. Chyba nikt nie wie, jak dalej będzie z cenami nawozów. Myślę, że zakłady azotowe i państwo powinno ustabilizować cenę gazu, zwłaszcza przy produkcji gazów azotowych.

Cena powinna być ustabilizowana tak jak dla odbiorców indywidualnych ze względu na to, że nawozy są dzisiaj strategicznym produktem, który może wpłynąć na ogromny wzrost kosztów żywności, życia ludzi i ich byt.

Czytaj także: Ruszyły dopłaty do nawozów! Sprawdź jakie dokumenty są potrzebne

swiatrolnika.info 2023