Talk icon

Blog

31-12-2022

Autor: Świat Rolnika

Holenderscy rolnicy są niszczeni przez rząd, lecz nie poddają się

rolnictwo holandia

Holenderscy rolnicy mają za sobą bardzo ciężki rok. Wszystkiemu winna jest niezrozumiała polityka holenderskiego rządu, która wywłaszcza rolników. Rok 2022 w holenderskim rolnictwie podsumowuje Sieta van Keimpema.

Przez nieodpowiedzialną politykę do rolników wysyłane są listy pełne żądań, gróźb i zastraszania. Według analizy sporządzonej przez Uniwersytet Wageningen sam sektor mleczarski straci około 200 000 hektarów gruntów rolnych. W konsekwencji oznaczać to będzie spadek produkcji mleka w Holandii aż o 40 procent.

Holenderscy rolnicy są wywłaszczani przez państwo

Jak można opisać uczucie rozpaczy, jakie odczuwają tysiące holenderskich rolników. Z powodu decydentów, którzy wysłali do nas listy pełne żądań. Z oskarżeniami, groźbami, zastraszaniem. Chcą, żebyśmy opuścili nasze farmy i oddali je naszemu rządowi. Albo zagrozili, że zabiorą ci licencję, zagrozili, że zabiorą ci farmę, albo dożywotnio zabronią ci pracy w rolnictwie, Tobie i twoim dzieciom. 

Taki jest nasz dzisiejszy rząd. Więc rozpacz wśród rolników, ponieważ gospodarstwo, które jest już w twojej rodzinie od dziesięcioleci. Teraz zostanie ci odebrane. Bo nasz rząd mówi, że twoja rolnicza działalność szkodzi naturze. Nie dlatego, że jest to prawda i naukowo udowodnione, ale dlatego, że nasz rząd włączył do prawa moduły i kryteria, na podstawie których czuje, że ma prawo cię obwiniać. I dlatego musisz się poddać i odejść. Ta desperacja idzie przez rząd z bezwzględną polityką, której nie widzą media. Jest to jednak postrzegane przez Holendrów. Rozumieją, przez co przechodzą rolnicy. Tak więc w tym roku widzieliśmy niezliczoną ilość odwróconych flag, ponieważ to znak zagrożenia dla rolników: Proszę, pomóż nam! Nie tylko na kilometry na łąkach, ale także na elewacjach wsi i miast. Holenderscy rolnicy są wspierani przez resztę społeczeństwa. Czy też jest tak źle, jak się wydaje? Tak. 

Holenderska produkcja mleka zanotuje spadek aż o 40% 

W listopadzie nadeszły cztery listy z wieloma żądaniami i poprosiliśmy Uniwersytet Wageningen o wykonanie analizy wpływu ekonomicznego. A to oznacza, i to nawet nie jest kompletna analiza wpływu. Jest to analiza wpływu na sektor mleczarski, która mówi, że branża straci 200 000 hektarów gruntów rolnych. Tysiące hodowców bydła mlecznego musi zrezygnować, ponieważ nie stać ich już na bycie rolnikiem. Muszą inwestować w ziemię, ponieważ muszą też powiększać swoje gospodarstwo. Holenderscy rolnicy muszą ponosić dodatkowe koszty usuwania obornika związane z utratą derogacji i stratami w rozmieszczaniu obornika z powodu pasów buforowych itp. A więc wszystko ma związek z polityką. Szacunkowy spadek produkcji mleka w Holandii to aż 40%. 

W ten sposób nasz rząd naprawdę usuwa dywan spod sektora mleczarskiego. I sprawią, że wszystko zniknie. Będziemy walczyć z tym rządem, znowu będziemy walczyć z tą polityką w 2023 roku. Ponieważ nasi rolnicy dostarczają żywność, zapewniają również bardzo ładny krajobraz i wiele dodatków, o których Holendrzy wiedzą. Czy zatem rok 2022 z wysokimi cenami był ulgą dla holenderskich rolników? Nie. Stoimy w obliczu największego i najgorszego zastraszania ze strony rządów, jakie kiedykolwiek widzieliśmy. Mamy nadzieję, że w 2023 r. będziemy mieć różnych decydentów. Dlatego opracowaliśmy plan, jak się do tego zabrać. Bardzo dobrego końca 2022 roku i bardzo zdrowego początku 2023 roku. A bitwa trwa.

Zobacz także: Sieta van Keimpema: Ustawa azotowa zniszczy holenderskie rolnictwo

swiatrolnika.info 2023