O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Blog

29-11-2022

Autor: Jacek Hecht

Rolno-Spożywcza Spółka Inwestycyjna, czyli „miś na miarę naszych czasów”

Rolno-Spożywcza Spółka Inwestycyjna

Wiceszef polskiego resortu rolnictwa Ryszard Bartosik zapowiedział, że do końca tego roku, powołana zostanie kolejna Rolno-Spożywcza Spółka Inwestycyjna.

Tymczasem mija właśnie trzynaście miesięcy od dnia, w którym to minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział, że w ciągu pół roku ma powstać Narodowy Holding Spożywczy. Wg kwietniowych zapowiedzi ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, holding będzie miał mieć regulujący wpływ na ceny żywności, jak również pomóc w walce z inflacją. Dziś wiemy, że tak się nie stało, inflacja dobija do 20%. Czyli interwencja kapitana państwo efektów nie przyniosła, choć plany były ambitne.

Powstanie nowa Rolno-Spożywcza Spółka Inwestycyjna

Jednak to nie koniec pomysłów na poprawę stanu naszego przetwórstwa i rolnictwa, poprzez radosną twórczość mnożenia nowych państwowych podmiotów gospodarczych. Tym razem wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik zapowiedział, że za bagatela 200 mln zł, do końca roku, powołana zostanie kolejna Rolno-Spożywcza Spółka Inwestycyjna, która będzie wspierać rynek rolno-spożywczy, przejmować upadające zakłady przetwórcze, magazyny, itd.

Słyszymy też, że Krajowa Grupa Spożywcza ma plany stworzyć własną sieć państwowych sklepów spożywczych, która teoretycznie zapłaci rolnikom więcej, niż dostają oni dziś, oraz pomoże w uregulowaniu rynku na korzyść wytwórców żywności. Tak się oczywiście nie stanie, bo to rynek decyduje dziś o powyższych zjawiskach, a zapobiec patologii i nadużywaniu pozycji przewagi konkurencyjnej przez korporacje, można osiągnąć tylko przez dobre prawo, skuteczną legislację, a więc regulacyjną i arbitrażową rolę państwa.

Zamiast tego władza próbuje nas przekonać, że rolą państwa jest konkurować z prywatnymi przedsiębiorstwami na rynku. Przy okazji powstanie kilkaset atrakcyjnych miejsc pracy dla prezesów, dyrektorów, członków zarządów i rad nadzorczych, którzy zupełnie przypadkiem, zostaną mianowani z klucza partyjnego. I o to tak naprawdę w tym wszystkim chodzi.

Czytaj też: Kryzys nawozowy. Krajewski: Krajowa Grupa Spożywcza tu nie pomoże

swiatrolnika.info 2023