Talk icon

Blog

29-08-2022

Autor: Monika Piątkowska

Decyzje Grupy Azoty i Anwilu destabilizują rynek. Jestem przerażona krótkowzrocznością rządu

anwil azoty piątkowska

Jak wynika z komunikatu z 23 sierpnia, w związku z bezprecedensowym i rekordowym wzrostem cen gazu ziemnego w Europie, ANWIL podjął decyzję o tymczasowym wstrzymaniu produkcji nawozów azotowych. Spółka na bieżąco monitoruje sytuację na rynku surowców. Jak tylko warunki makroekonomiczne na rynku gazu ulegną stabilizacji produkcja zostanie wznowiona.

Anwil i Azoty zaprzestały produkcji nawozów w związku z brakiem gazu

Z jednej strony było to zaskoczenie, z drugiej strony można było przewidywać, że kryzys na tym rynku będzie się pogłębiał ze względu na rosnące ceny gazu. Wszyscy wiemy o tym, choć rząd wydaje się czasami temu zaprzeczać, że problemy na rynku gazu związane są z dostępnością tego gazu. Premier uspokaja i zapewnia, że mamy napełnione magazyny z gazem w prawie 100 procentach. To prawda. Natomiast, nie dodaje, że pojemność naszych magazynów gazu jest jedną z najmniejszych w Europie. Nie słyszałam wypowiedzi przedstawicieli rządu o tym, że pojemność naszych magazynów zaspakaja tylko 15 proc. naszego rocznego zużycia gazu. A to z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego jest ważniejsza informacja. Czas otwarcie powiedzieć, że zabezpieczonego gazu mamy niewiele, biorąc w szczególności pod uwagę, że przed nami sezon grzewczy.

Decyzję Grupy Azoty i spółki Anwil należy także rozpatrywać z punktu widzenia biznesowego. Jak przestaje się opłacać  przedsiębiorstwu produkcja danego surowa, a w tym przypadku nawozu, to tę produkcję się wstrzymuje. Ale musimy mieć na uwadze, że mówimy o nawozach, okrytycznym produkcie dla rynku rolno-spożywczym – strategicznym dla bezpieczeństwa żywnościowego. To istotne, zwłaszcza w czasie, w którym mamy wojnę za naszą wschodnią granicą. Mówimy o spółkach Skarbu Państwa, których zadaniem jest nie tylko generowanie zysku, a realizowanie misji. Po to powstają spółki z udziałem skarbu państwa, by państwo mogło realizować swoje zadanie "stróża" strategicznych gałęzi gospodarki. W tym konkretnym przypadku mówimy o zapewnieniu nawozów w takiej ilości i w takich cenach, żeby rynek rolno-spożywczy był bezpieczny, stabilny i mógł się rozwijać. Bez nawozów azotowych na wiosnę, czy potasowych na jesieni nie ma mowy o utrzymaniu dobrego plonowania.

Monika Piątkowska

Ograniczenia w produkcji dotyczą również zakładów azotowych w Kędzierzynie. Henryk Kowalczyk uspokaja, że nie zabraknie nawozów

To dość brawurowe podejście premiera Henryka Kowalczyka. Kilka tygodni temu wicepremier Kowalczyk apelował do rolników, żeby nie sprzedawali zboża, bo ceny będą rosły. Dziś ceny zbóż spadają w ślad za odblokowaniem portów czarnomorskich. Co prawda zboża dużo nie popłynęło, bo zaledwie 600 ton i to nie do najbardziej potrzebujących, tylko głównie do Turcji, ale ceny i tak spadły. Sama jestem daleka od radzenia rolnikom i przewidywania przyszłości w tak niepewnych czasach. Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie i jest nieprzewidywalna. Decyzja Anwilu i Grupy Azoty to dobitnie pokazuje. Dzień bo wstrzymaniu produkcji zakupy nawozów były rekordowe. Zalecałabym daleką ostrożność w formułowaniu prognoz, w szczególności, gdy ich konsekwencje mogą się okazać negatywne dla rolnikóW.

Nie wiem, czy starczy nam nawozów, ale przypuszczam, że ich ceny mogą być wyższe. Decyzje Grupy Azoty i Anwilu destabilizują rynek. Można to było przeprowadzić w zupełnie inny sposób. Być może że czeka nas jakaś kolejna „tarcza” i pompowanie pieniędzy w rynek, żeby ulżyć rolnikowi w trudnej sytuacji. Będzie to owszem działaniem pomocowym, ale co ono spowoduje? Napędzi inflację.

Jestem przerażona krótkowzrocznością rządu, brakiem strategicznego myślenia, brakiem zarządzania na poziomie państwa i sektora oraz brakiem umiejętności komunikacji w tym zakresie. W sferze narracji rząd potrafi być bardzo sprawny. Dlaczego więc nie potrafił zakomunikować problemu w tej sytuacji? Rząd jest zaskoczony tym, co jego robią spółki. To jest dla mnie niepojęte.

Czytaj także: Anwil S.A. wznawia produkcję nawozów azotowych

 

swiatrolnika.info 2023