O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Blog

16-01-2023

Autor: Edward Kosmal

Protest Solidarności. Kosmal: Zawieszenie strajku to duży błąd

Protest Solidarności

Zapowiadany ogólnopolski protest Solidarności został zawieszony. Wielu rolników nie zgadza się z tą decyzją i lokalnie podtrzymuje akcję protestacyjną.

Rolnicy oczekują stanowczych działań na rynku oraz powstrzymania niekontrolowanego napływu ukraińskiego zboża, które spowodowało gwałtowne spadki cenowe. Postulują oni także wprowadzenia paliwa rolniczego oraz interwencji na rynku nawozów w celu obniżenia cen. 

Protest Solidarności powinien być kontynuowany? 

Zawieszony protest Solidarności uważam za duży błąd, ponieważ odpowiedź ministra rolnictwa na nasze postulaty nie jest satysfakcjonująca dla rolników. Wiemy, że sytuacja w kraju jest trudna ze względu na wojnę w Ukrainie, ale z drugiej strony nie może być tak, że niekontrolowany napływ zboża z Ukrainy destabilizuje rynek zboża w Polsce. Niestety, za to dzisiaj ludzie zapłacą ogromną cenę, a przede wszystkim mają ogromne problemy ze sprzedażą, szczególnie w rejonie południowym i wschodnim, gdzie szczególnie jest duży napływ zboża. Praktycznie wszystkie podmioty, które zajmują się obrotem zboża, naściągały go tak jak również firmy paszowe i zrobiły interes na tanim zbożu ukraińskim. My się zdecydowanie temu sprzeciwiamy, ponieważ pan minister zapewniał nas, że ceny zboża nie spadną, namówił rolników do przetrzymywania zboża i dzisiaj skutki tego są tragiczne. Przy tych kosztach, cenie paliwa i wysokich cenach nawozów, rolnicy obawiają się, że nie będą mieli za co ruszyć na wiosnę, ponieważ zboża w magazynach nikt nie chce kupować. Ceny są bardzo, bardzo niskie i niestety oburzenie jest bardzo duże. A z drugiej strony minister rolnictwa powinien sobie zdawać sprawę, że w maju zostały zniesione cła, a już w lipcu mówiliśmy o napływie tego niekontrolowanego zboża. Nikt tak naprawdę tego zboża nie kontrolował i dzisiaj nie ma decyzji, aby nie pozostawało ono na polskim rynku. 

My nie byliśmy przeciwni, ale to zboże zgodnie z sugestią miało przez Polskę przejeżdżać tranzytem do biednych krajów Afryki. Niestety tak się nie stało. Dlatego były też nasze propozycje, żeby stworzyć korytarze, aby obłożyć opłatami wjeżdżające zboże, a potem zwracać kaucję podmiotom, które prowadzą eksport tego zboża, lecz do dziś nic takiego nie ma miejsca. Co prawda funkcjonuje dyrektywa Unii Europejskiej, która mówi, że można zawiesić cła w przypadku gdy import zboża będzie wpływał negatywnie na rynek. Jednak taki wniosek zostanie dopiero zgłoszony 30 stycznia na wspólnym posiedzeniu Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej. To jednak nie gwarantuje, że do maja zostanie zablokowany import zboża.

Związkowcy apelują o zawieszenie Zielonego Ładu

Dlatego właśnie uważam, że zawieszony protest Solidarności to duży błąd, ponieważ jest wiele problemów do rozwiązania. Postulowaliśmy wprowadzenie paliwa rolniczego, obniżenie cen nawozów, bo są ku temu przesłanki. Mówiliśmy również o ustawie o Funduszu Gwarancyjnym. W zapowiedziach rząd powiedział, że będzie to analizował, ale mamy przykład z ubiegłego roku, gdzie po styczniowych i lutowych strajkach w województwie zachodniopomorskim podpisaliśmy porozumienie z panem ministrem. Co prawda udało nam się załatwić i obniżyć poziom strat oraz wypłaty, ale z drugiej strony miała powstać komisja, która miała faktycznie pracować nad aplikacją, bo ona do dzisiaj nie działa i ona praktycznie jest do kosza. Z drugiej strony nie działają komisje z tytułu suszy. Mamy przede wszystkim duże zastrzeżenia, że powstają różne rozwiązania prawne, które nie są konsultowane z rolnikami. To jest główny zarzut, że tworzy się prawo dla rolników bez ich udziału. Co prawda rząd mówił, że będzie prowadził konsultacje, ale mi się wydaje, że jeżeli tworzy się podwaliny do nowego prawa, to ten szkielet powinien być uzgadniany z rolnikami. My wiemy, jak ma funkcjonować rolnictwo, składamy różne propozycje, a niestety rząd tego, tego nie realizuje.

Od kilku lat domagaliśmy się spotkania z panem Morawieckim, ale niestety nie dochodziło do niego. Dlatego uważamy, że dzisiaj jest najwyższa pora i czas, żeby rząd, jeżeli będzie chciał rozmawiać, co dalej z naszym rolnictwem, bo czeka nas przecież wprowadzenie Zielonego Ładu. Wszyscy analitycy go krytykują, że spowoduje obniżenie produkcji i duże perturbacje na rynku, nie tylko polskim, ale generalnie w całej Unii Europejskiej. Komisarz Wojciechowski twierdzi, że jest to dobrodziejstwo, bo to są dodatkowe pieniądze na dopłaty. To nie rozwiązuje problemu. Problem jest gdzie indziej, ponieważ cały czas mówimy o rynku, że nie mamy dostępu do niego dostępu i trzeba o niego walczyć, a w tym rząd nam nie pomaga, ponieważ korporacje są tak silne, że mają wpływ na funkcjonowanie Komisji Europejskiej. Ustalane są tam różne ustawy, ale zwykle to jest “kopiuj-wklej” tego, co chcą korporacje i widzimy, jak skorumpowane są władze w Unii Europejskiej. Ktoś wymyślił ten Zielony Ład i tutaj chodzi nam o komisarza Timmermansa. Praktycznie komisarz Wojciechowski został pozbawiony swoich kompetencji na rzecz właśnie jego zastępcy.   Uważamy, że Unia Europejska działa na szkodę nie tylko polskiego rolnictwa, ale także w całej Unii Europejskiej.

Zobacz także: Hochrein: Zielony Ład uderzy w europejskie bezpieczeństwo żywnościowe

Sytuacja jest skomplikowana, bo takim faktycznie jednym rynkiem, który dobrze funkcjonował, jest rynek mleka i zapowiada się, że ceny spadną o nawet 50 procent ze względu na perturbacje. Chodzi tu przede wszystkim rynek chiński i azjatycki. Także tych problemów jest bardzo wiele i dlatego też domagamy się, żeby powstała komisja trójstronna do spraw rolnictwa – tak jak mają pracownicy na poziomie rządu – a nie raz na dwa czy trzy lata spotkanie z premierem. Jesteśmy gotowi do rozmów i do podawania konkretnych rozwiązań. Dlatego też stawiamy bardzo mocno na Krajową Grupę Spożywczą, która ma funkcjonować. To ona generalnie powinna się zająć obrotem zboża, kontrolować przewóz z Ukrainy i dalej wysyłać. Dlatego też mamy pomysł utworzenia terminalu zbożowego w Świnoujściu. Istnieją już zaczątki tego terminala, są nowe magazyny na 100 tysięcy ton, a także jest już też operator. Jesteśmy też już po rozmowach z ministrem i premierem oraz złożyliśmy propozycję, jak ma funkcjonować ten terminal, a w szczególności, aby włączyła się w niego Krajowa Grupa Spożywcza. Między innymi dlatego odbędzie się protest Solidarności w Świnoujściu, aby pokazać, że są możliwości i rozwiązana, potrzebna jest tylko szybka decyzja i dobra wola.

Protest Solidarności odbędzie się m.in w Świnoujściu

Zgłosiliśmy na protest Solidarności 90 rolników,  ponieważ tak mówią przepisy i chodzi też o bezpieczeństwo. Nie wiemy dokładnie, ilu ich będzie, ale na pewno w granicach stu czy dwustu rolników powinno być. Świnoujście to jest początek Polski i uważamy, że na pewno wywrze to pewien nacisk na władze, podjęcie szybkich decyzji i przede wszystkim uruchomienie tej Krajowej Grupy Spożywczej, która zapowiadała, że będzie stabilizować ceny na rynku. Tak sobie wyobrażamy jej działanie jako potężnej korporacji, tak jak działa na przykład polski Orlen. Bardzo szybko powinny być podjęte decyzje, ale przede wszystkim chodzi o decyzje personalne, że powinni się znaleźć ludzie, którzy się znają na handlu, a nie jak było w wielu przypadkach, stanowiska dostawali ci o nieodpowiednich kompetencjach.

Dlatego dajemy panu premierowi dwa tygodnie na ustosunkowanie się do naszych postulatów. My nie zawieszamy naszej akcji protestacyjnej i jeżeli nic się nie zmieni, protesty rolników w województwie zachodniopomorskim będą prowadzone dalej. Uważam, że jeżeli Solidarność nie podejmie akcji, to podejmą ją inne grupy i rolnicy sami wyjdą na ulice. Chodzi nam o to, żeby rząd zajął odpowiednie stanowisko i przede wszystkim realizował politykę Solidarności, ponieważ w przeszłości bezwarunkowo go poparliśmy. To dzięki Solidarności Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory, ale jakoś chyba o tym zapomnieli. Dzisiaj jest wielkie rozgoryczenie na polskiej wsi. Nam zależy, żeby dalej rządził i jest jeszcze czas na refleksję i wprowadzenie nowych rozwiązań, które przekonają polska wieś, żeby dalej mogła udzielić zaufania temu rządowi.

swiatrolnika.info 2023