Talk icon

Blog

01-09-2022

Autor: Oliver Pochwat

Krzysztof Jurgiel: Tegoroczne zbiory oceniam na wysokie

Krzysztof Jurgiel

Krzysztof Jurgiel jest zdania, że tegoroczne zbiory są na bardzo dobrym poziomie. W ocenie polityka możemy pokusić się o stwierdzenie, że padło kilka rekordów.

Jak informuje Główny Urząd wstępny szacunek produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2022 r. wyniósł 26,6 mln to. Oznacza to około 1 proc. mniej od zbiorów ubiegłorocznych. Wyższe od ubiegłorocznych są natomiast zbiory rzepaku, warzyw i owoców. Zbiory rzepaku ocenił na około 3,6 mln ton. Stanowi to o około 12 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych.

Zbiory w roku 2022 można powiedzieć, że są kontynuacją dobrych zbiorów z 2021 roku. Zbiory rzepaku w tym roku uważam za dobre, jak nie bardzo dobre. Pozwolę sobie zauważyć nawet, czy tegoroczne zbiory nie były rekordowe. W roku 2021 zebraliśmy 3,2 mln ton, rekord był w roku 2014, gdzie była to ilość 3,3 mln ton. Ten rok to wyrównanie, a nawet oceniam to na 3,5 mln ton. W wielu mocnych gospodarstwach padły rekordy plonów, nawet powyżej 5 t/ha.

Zbiory pszenicy także oceniam na dobre z tendencją do bardzo dobrych zbiorów pod kątem ilości. Plony były zadowalające i w porównaniu do roku 2021, gdzie zebrano 12,2 mln ton. Uważam, że zbiory zamką się na poziomie około 13 mln ton. Jednak co trzeba zauważyć, to fakt, że jakość ziarna pszenicy jest dobra. Pszenica z zawartością białka poniżej 12,5 jest przenoszona jest do pszenic paszowych.

Krzysztof Jurgiel

Zbiory pszenżyta i żyta są bardzo porównywalne z poprzednim sezonem, jak również i bardzo zróżnicowane Tu już widzimy zależności technologii uprawy w tym nawożenia. Małe i słabe gospodarstwa wygenerowały plony zróżnicowane od 1,5 t/ha do 8 t/ha. Łączne zbiory tych gatunków oceniam na około 8-8,2 mln ton. Jęczmień ogółem ozimy i jary, w tym roku zauważalny jest trend spadkowy. Oceniam na spadek produkcji z roku poprzedniego do poziomu około 2,5 mln ton.

W przypadku kukurydzy obserwujemy duży wzrost uprawy. Wyparła ona m.in. jęczmień jary oraz bardzo często również bobowate. Wzrost uprawy o około 200 tys. ha, jednak to nie wpłynie istotnie na plony w Polsce w porównaniu do sezonu 2021, czyli zbiory na poziomie 7,5 mln ton. Powodem jest susza. Dotyczy to kukurydzy w województwach opolskim, dolnośląskim, Wielkopolsce, lubuskim, części kujawsko-pomorskie, łódzkie, Mazowsze. Oceniam poziom identyczny jak w 2021 roku pomimo wzrostu areału.

ŚwiatRolnika.info: Wiele osób obawiało się, że ukraińskie zboże popsuje rynek. Czy faktycznie tak się stało?

Krzysztof Jurgiel: Myślę, że nie. Dane przedstawione przez rząd i organizacje rolnicze pokazuję, że eksport ukraińskiego zboża do Polski wyniósł 800 tys. ton. Nie zakłóciło to rynku. Nie widzę również głosu rolników, że jest problem z ukraińskim zbożem.

ŚwiatRolnika.info: Czy ceny na skupach są adekwatne do poniesionych kosztów?

Krzysztof Jurgiel: Cena zawsze może być wyższa. Podkreślam jednak, że w związku ze wzrostem cen produkcji będą rosły ceny żywności dla konsumentów.

Jesteśmy globalnym rynkiem i ceny nie odbiegają od światowych. Opłacalność produkcji zależy od jej kosztów i jest zmienna.

Czytaj także: Jarosław Sachajko: Im wyższe plony, tym niższa cena końcowa

swiatrolnika.info 2022