Talk icon

Blog

17-07-2022

Autor: Oliver Pochwat

Jarosław Sachajko: Czeka nas zastępowanie naturalnej żywności żywnością przemysłową

Jarosław Sachajko

Jarosław Sachajko skomentował dla portalu ŚwiatRolnika.info pomysł poniesienia stawki VAT na mięso w Belgii jako sposobu walki o planetę i klimat.

Jak donosi belgijski dziennik "Le Soir rząd Belgi może podwyższyć stawkę VAT. Wszystko za sprawą ekspertów, którzy przekonują, że podniesienie podatku VAT do 12 i 21 procent przyniosłoby do budżetu odpowiednio 394 lub 933 milionów euro dodatkowych rocznych dochodów. Państwo miałoby również zaoszczędzić do 272 mln euro na działaniach mających na celu ochronę środowiska i zmniejszenie szkód w środowisku.

ŚwiatRolnika.info: Belgia może podnieść stawkę VAT na mięso. Eksperci obliczyli, że podniesienie podatku VAT do 12 i 21 procent przyniosłoby do budżetu odpowiednio 394 lub 933 miliony euro dodatkowych rocznych dochodów. Podniesienie stawki VAT poprawiłoby również stan środowiska. Jak się Pan do tego odniesie?

Jarosław Sachajko: To nie jest nic nowego. Widocznie belgijscy parlamentarzyści usłyszeli niestety pomysły naszej europarlamentarzystki Sylwi Spurek. To jest uderzenie w rolników, ale również i w zdrowie obywateli. Mięso jemy od tysięcy lat i nie ma powodów do zmiany swoich przyzwyczajeń żywieniowych, bo komuś coś przyszło do głowy. Z tym nie powinniśmy się zgodzić. Żywność to żywność i takie niby nowoczesne pomysły poprawiania natury kończą się źle. Dodatkowo wiemy o tym, że jeśli nie będziemy mieli zwierząt, to pozbawimy się naturalnych nawozów, czyli jeszcze bardziej uzależniamy się od rosyjskiego gazu i zwiększamy sobie koszty. Osoby, które forsują takie pomysły nie wiedza, że nawozy naturalne są najlepsze dla rolnictwa i środowiska. Chcą dalej uzależniać rolnictwo od przemysłu. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja. Żywność drożeje i jakiekolwiek zmniejszanie dostępności żywności równa się samounicestwieniu.

ŚwiatRolnika.info: Eksperci Wezwali również do wprowadzenia podatku od opakowań plastikowych, którego wysokość byłaby uzależniona od możliwości dalszego recyklingu, zniesienia ulg samochodowych dla organizacji oraz zwiększenia opłat za przewozy lotnicze. Patrząc na te pomysły, zastanawiam się jak podwyższanie podatków i opłat ma się do ratowania planety.

Jarosław Sachajko: Eksperci Ci nie żyją z owoców swojej namacalnej pracy. Tak jak politycy żyją z tego, co zostanie odebrane rolnikom, ale również pozostałym konsumentom w podatkach. Sposoby na odbieranie nam pieniędzy co chwilę powracają. Zamiast promować naturalne metody i rośliny takie jak np. konopie siewne, z których możemy robić ubrania czy opakowania, próbuje się podatkami zubożyć społeczeństwo. Takie pomysły już były, a to my sami najlepiej wiemy, jak wydawać nasze pieniądze, a nie oddając je rządzącym w różnych daninach, podatkach, opłatach i liczyć na to, że je rozsądnie wydadzą. Idą trudne czasy i klasa polityczna ze swoimi ekspertami próbuje jeszcze bardziej ograbić nas z dochodów.

Jarosław Sachajko

ŚwiatRolnika.info: Gdy rozmawiałem z ministrem Ardanowskim, który powiedział, że rozpoczął się proces zmuszania obywateli UE do zmniejszenia ilości mięsa w swojej diecie. Czy podziela Pan ten pogląd?

Jarosław Sachajko: To jest kolejna ideologia, którą próbuje się wmówić i narzucić. Wydaje mi się, że dalej jest to uzależnianie nas od dużego przemysłu. Wiemy o tym, że są fabryki sztucznego mięsa, które jest hodowane na szalkach. Czeka nas zastępowanie naturalnej żywności żywnością przemysłową. Ludzie jedzą mięso, mięso ludziom smakuje. Widzimy to, chociażby w tym, że wiele produktów wegetariańskich jest robione tak, aby miały smak i zapach mięsa. Niby ktoś jest wegetarianinem, ale je wegańską kiełbaskę o smaku mięsa i mówi, że to wspaniała rzecz. Kiedyś zostałem taką kiełbasą poczęstowany i nie jest to smaczna rzecz. Czuć w niej substancje obce. Wszelkie ideologie i skrajności są dla nas niebezpieczne. Wszyscy konsumenci powinni się temu przeciwstawić.

ŚwiatRolnika.info: Konsumenci powinni się temu przeciwstawić. Patrząc, w jakim kierunki idzie społeczeństwo Europy, jestem mocno sceptyczny.

Jarosław Sachajko: Ma Pan racje. Niestety zostaliśmy zagonieni do pracy na dwóch lub trzech etatach i nie mamy czasu, żeby usiąść i zastanowić się, że te lewicowe ideologie prowadzą nas ku upadkowi. W tej chwili widzimy kryzys energetyczny. Komuś zamarzył się biznes gazowy i wiatrakowy. Teraz widzimy, do czego to prowadzi. Podobnie może być lub będzie z kryzysem żywnościowym. Odgórnie narzucone rozwiązania prowadzą do tego, czego w tej chwili doświadcza Sri Lanka, czyli totalnego upadku całej gospodarki, która miała się dobrze do czasu, kiedy ideologowie zaczęli nią zarządzać. W Europie również są próby narzucania określonych zachowań, czy myślenia. Skończy się to dokładnie tak samo, jeśli społeczeństwa nie otrząsną się z lewicowych ideologii, które już kiedyś były.

Teraz słyszymy o fantastycznym pomyśle czterodniowego tygodnia pracy. To jest pomysł ideologii sprzed 200 lat. Zięć Marksa również głosił takie poglądy, że nie trzeba pracować, bo maszyny za nas wszystko zrobią. Mija prawie 200 lat, a pracować nadal trzeba, bo pieniądze i dochód bierze się z pracy. To samo będzie z żywnością.

ŚwiatRolnika.info: Belgia graniczy z Holandią, w której trwają protesty rolników. Czy jest możliwe, że rolnicze protesty rozleją się na całą Europę?

Jarosław Sachajko: Dopóki politycy nie wrócą na ziemię, nie będą twardo po niej stąpali i nie zrozumieją, że to od ich decyzji wszystko zależy, to jest taka możliwość. Liczę jednak na mądrość ludzi, co już widzimy w Holandii, gdzie protestują nie tylko rolnicy, ale i cześć społeczeństwa która przejrzała na oczy. Dzisiaj zniszczy się rolnictwo, a jutro każdą inną działalność na tej samej zasadzie można zlikwidować i doprowadzić kraj do upadku, tak jak już to się stało na Sri Lance. Prezydent uciekł z kraju, widząc, do czego doprowadziła jego szaleńcza polityka. Mam nadzieję, że Europa do tego nie doprowadzi. Zależy to jednak od społeczeństwa, czy będzie chciało jeść normalnie, czy będzie próbowało szukać "nowości", które doprowadzą do biedy i wielu chorób.

Czytaj także: Piotr Lisiecki: Ekologizm jest na takim etapie jak komunizm w 1948 r.

swiatrolnika.info 2023