Talk icon

Blog

23-08-2022

Autor: Oliver Pochwat

Jacek Zarzecki: Perspektywy eksportowe są dla nas bardzo dobre

Jacek Zarzecki

Jacek Zarzecki ocenił dla portalu ŚwiatRolnika.info możliwe kierunki eksportowe polskiej wołowiny. Wśród nowych rynków wymienia się Wietnam, Singapur oraz Chiny

Już niedługo polska wołowina może zagościć na azjatyckich stołach. Jak przekonują eksperci, Azja jest doskonałym rynkiem zbytu dla polskich produktów rolno-spożywczych. Przykładem strategicznego partnera handlowego może być Wietnam, który jest zainteresowany wołowiną, gęsiami, kaczkami, borówkami pochodzącymi z Polski. W polskim eksporcie na rynek wietnamski dominują artykuły rolno-spożywcze. Wartość eksportu tych towarów w 2021 r. wyniosła ponad 143 mln EUR.

ŚwiatRolnika.info: O jakie rynki może poszerzyć się w najbliższych latach eksport polskiej wołowiny?

Jacek Zarzecki: Pierwszym rynkiem jest niewątpliwie Wietnam. Prawdopodobnie w październiku odbędzie się wizyta służb weterynaryjnych Wietnamu w Polsce. Będzie to wizytacja, która może skończyć się tym, że do końca roku uda się ustalić warunki eksportowe polskiej wołowiny do Wietnamu. Jest to efekt wizyty przedstawicieli ministerstwa rolnictwa w czerwcu tego roku w Wietnamie. Kolejnym bardzo ważnym dla nas rynkiem jest Singapur. To są rynki na najbliższy czas. Zobaczymy, jak będą przebiegały rozmowy odnośnie rynku chińskiego.

ŚwiatRolnika.info: Polska przypuściła azjatycką ofensywę?

Jacek Zarzecki: Azja jest terenem, którym zawsze byliśmy zainteresowani. Problem polegał jednak na braku zgody, aby ten rynek otworzyć. Wizyty, które mają miejsce, mogą spowodować, że te rynki będą dla Polski otwarte. Ostatnia rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z władzami Chin również może spowodować to, że będą one zainteresowane importem polskiej wołowiny. Należy pamiętać o tym, że cały czas liczymy na to, że rynek turecki będzie tym rynkiem, na który wróci polska wołowina. Została podpisana umowa o współpracy, jeżeli chodzi rynki rolno-spożywcze. Jest to dla nas bardzo ważny kierunek.

Jeżeli chodzi o rynki europejskie, to mamy je spenetrowane i musimy poszukać nowych. Właśnie wspomniane kraje azjatyckie są dla nas przyszłościowe. Są również oknem na inne kraje. Jeśli znajdziemy zaczepienie w Azji, to inne rynki będą stały dla nas otworem. Myślę, że prognozy eksportu dla polskiej wołowiny są bardzo dobre. Co prawda może niepokoić wzrost importu do Unii Europejskiej wołowiny z Brazylii, który wzrósł w tym roku. Musimy szukać rynków pozaeuropejskich, żeby dobrze sprzedawać naszą wołowinę. W ciągu roku zanotowaliśmy najwyższy wzrost cen, jaki uzyskiwali producenci i hodowcy żywca wołowego. Im więcej rynków i ich dywersyfikacja, tym większe możliwości sprzedażowe i szansa utrzymania wysokich cen, które są teraz.

Jacek Zarzecki

ŚwiatRolnika.info: Wietnam, Singapur, Turcja, może Chin. Czy są inne rynki, które możemy podbić? Jakie kierunki wołowej ekspansji Pan widzi?

Jacek Zarzecki: Cały czas wzmacniamy naszą pozycję, jeśli chodzi o Japonię. Toczyły się rozmowy, jeśli chodzi o eksport żywca wołowego do Algierii. Rynek ten jest mocno opanowany przez Francję, która chroni pozycję na tamtym rynku. Jak wiadomo, Algieria była kolonią Francji, stąd też ich bliskie kontakty i współpraca. Musimy dołożyć jeszcze większych starań, aby wejść na ten rynek. Chciałbym podkreślić, że są dwie szalenie ważne sprawy. Jedna to działania ministerstwa rolnictwa i służb państwowych w czasie wizyty w i nich krajach, żeby zdobyć przychylność tamtejszych władz, a następnie same działania polskich przedsiębiorców, zakładów, firm i sektora, żeby te rynki zdobywać. Z uporem maniaka powtórzę, że kilka lat temu nikt nie wierzył w to, że Polsce może być dużym eksporterem wołowiny do Japonii. Okazuje się, że jednak możliwe. Liczę na to, że to również będzie możliwe w przypadku Wietnamu, Singapuru, Turcji, Chin. Rynkiem, o który najbardziej warto walczyć, są Chiny. Jednak to, co jest najważniejsze to dywersyfikacja. Im więcej rynków, tym bardziej sektor jest bezpieczniejszy. Otwiera się również możliwość eksportu do Kazachstanu. Tu głównie mówimy o żywych zwierzętach. Mamy o to coraz więcej zapytań. Mamy również duże zainteresowanie polską wołowiną w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Myślę, że jest całkiem dobrze i perspektywy eksportowe są dla nas bardzo dobre.

Czytaj także: Bydło w Afganistanie zagrożone! Groźny wirus zabił setki zwierząt

swiatrolnika.info 2022