Talk icon

Blog

04-05-2022

Autor: Oliver Pochwat

Edward Siarka: Transparentność NGO-sów jest konieczna

Edward Siarka

Czy finanse organizacji pozarządowych powinny być jawne? Na ten temat dla ŚwiatRolnika.Info wypowiedział się minister Edward Siarka.

Potrzebę jasności organizacji przemysłowych zgłosiła Solidarna Polska przedstawiając projekt stosownej ustawy. Michał Woś podkreślił, że niektóre NGO-sy są "elementem polityki rosyjskiej i nacisków na opinię publiczna państw zachodu", a także są "narzędziem polityki klimatycznej państwa rosyjskiego".

ŚwiatRolnika.info: Czy istnieje potrzeba zwiększenia transparentności finansów organizacji ekologicznych?

Edward Siarka: W ostatnim czasie, po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę, do mediów przebiły się informacje, iż niektóre z organizacji ekologicznych były finansowane przez Rosję. Nadrzędnym celem było uzależnienie Europy od rosyjskich surowców i obecnie widzimy konsekwencję tych działań. Stąd też Solidarna Polska złożyła projekt o transparentności finasowania NGO-sów. Taka transparentność jest konieczna, by organizacje pozarządowe w Polsce nie były narzędziem polityki klimatycznej Rosji. Jawność życia publicznego wymaga tego, żeby te dane były dla każdego dostępne.

ŚwiatRolnika.info: Na gruncie jakich inwestycji organizacje "pseudoekologiczne" są najbardziej aktywne?

Edward Siarka: Największą aktywność organizacji "pseudoekologicznych" obserwujemy w strategicznych inwestycjach państwowych. Przede wszystkim starano się zablokować przekop Mierzei Wiślanej. Wraz z postępem prac rosła aktywność rosyjskich ośrodków propagandowych, które próbowały podważyć lub ośmieszyć zasadność tej inwestycji. W przekazach rosyjskiej propagandy rozpowszechniany był pogląd, że przekop jest nielegalny i sprzeczny z zaleceniami UE. Pojawiły się również wyliczenia rzekomych ekspertów, którzy podważali opłacalność inwestycji dla polskiej gospodarki. Mimo wszystkich utrudnień i przeciwności, polski rząd doprowadził inwestycję do końca.

Edward Siarka

Kolejnym przykładem jest budowa Nord Stream 2. Wiemy, że płynęły tam środki do różnych organizacji, właśnie po to by w Niemczech ten projekt mógł zostać zrealizowany. Komu na tym zależało, wszyscy wiemy.

ŚwiatRolnika.info:  Czy źródło finansowania organizacji ekologicznych może pochodzić z innych krajów np. Niemiec?

Edward Siarka: Duża część organizacji ekologicznych właściwie działa po to, by wykonywać pewne polecenia wielkiego biznesu, wielkiego kapitału, czy możnych tego świata pod przykrywką ochrony środowiska i klimatu. Wiele z nich w sposób spektakularny i głośny przedstawia swoje postulaty, często dążąc do wyeliminowania z rynku polskich producentów, przy jednoczesnym lobbowaniu na rzecz zagranicznych interesów. Dlatego złożony projekt o transparentności finansowania NGO-sów jest tak bardzo ważny, by zyskać przejrzystą wiedzę, czyj interes (jakich państw) jest realizowany przy pomocy działań poszczególnych organizacji pozarządowych. Dzięki temu będziemy mogli wykryć oraz w odpowiedni sposób zareagować na pojawiające się z ich strony manipulacje polskim społeczeństwem i opinią publiczną.

Czytaj także: Andruszkiewicz: Wiele NGOS-sów realizuje scenariusz pisany na Kremlu

swiatrolnika.info 2023