movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

27-05-2022

Autor: Oliver Pochwat

Marcin Możdżonek: Łowiectwo to dbanie o zwierzynę

Marcin Możdżonek w programie Polska na serio – polityka opowiedział, czym jest dla niego myślistwo i jaka jest rola myśliwego w przyrodzie i ekosystemie lasu.

Siatkarski mistrz świata z 2014 r. w rozmowie z redaktorem Łukaszem Kadziewiczem powiedział, że "jeżeli ja chcę wyżywić swoją rodzinę, chcę im dać najlepsze mięso, nie takie z supermarketu, "nastrzyknięte" kilogramem wody, to idę po nie po prostu do lasu". Wypowiedź ta, mimo że zawiera prawdę znaną od zarania wieków, wywołała małe poruszenie.

Marcin Możdżonek – myślistwo

"Regulowanie liczebności zwierzyny w lasach poprzez odstrzeliwanie nadwyżki zwierząt to jedno z zadań leżących w kompetencjach myśliwych. Żeby dobrze je wykonać, muszą przejść odpowiednie badania, a później latami zbierać doświadczenie w terenie i na strzelnicach łowieckich. To, co cechuje każdego myśliwego, to szacunek do przyrody i pracy, którą wykonuje w lesie" – powiedział Marcin Możdżonek 

"Łowiectwo, myślistwo towarzyszy nam od zawsze od tysięcy lat. Jest to naturalny sposób zdobywania pokarmu i ja taki sposób też preferuje. Dziczyzna – mięso, które można zdobyć w lesie, jest dla mnie najlepszej jakości i tym chce karmić swoje dzieci i całą swoją rodzinę" – wyjaśnił rozmówca Olivera Pochwata.

Marcin Możdżonek

"Praktycznie wszystko, co pozyskam w lesie, to co uda mi się przywieść z polowania, ląduje u mnie w zamrażalce. Sam skóruje i porcjuje. Oczywiście z braku czasu mięso na wędliny zawożę do specjalistów, którzy się tym zajmują, ale jakaś szynka, schab czy polędwica zostaje i jest obrabiane przeze mnie lub moją żonę" – powiedział Marcin Możdżonek.

"Gospodarka łowiecka jest częścią gospodarki, Zarządzamy populacją zwierzyny dziko żyjącej. Są to zadania, które zostały na nas narzucone przez państwo i musimy się z tych zadań wywiązywać. Mamy plany hodowlane. Musimy utrzymywać w ryzach populacje danego gatunku i musimy tego pilnować. To wszystko jest przemyślane. Stereotyp myśliwego w Polce jest nie najlepszy. Wiele osób uważa, że wchodzimy do lasu i strzelamy do wszystkiego, co się rusza bez ładu i składu i najczęściej pijani. Tak oczywiście nie jest. Takie opinie są bardzo krzywdzące. My regulujemy populacje" – podkreślił.

Czytaj także: Andrzej Sadowski: Nie jesteśmy skazani na kryzys

swiatrolnika.info 2023