O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

09-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Ks. Michał Chaciński: Wiara to kwestia indywidualna każdego człowieka

Czy w Polsce Kościół Katolicki przeżywa kryzys? Gościem Olivera Pochwata w “Polska na Serio: POLITYKA” jest ks. Michał Chaciński z kanału Deus Vult.

Oliver Pochwat wspólnie z kapłanem podjęli temat wiary i obecnej sytuacji kapłaństwa w Polsce. Czy sytuacja w polskim Kościele Katolickim jest tak zła, jak to przedstawiają jego przeciwnicy? A może warto samemu szukać i analizować różnego rodzaju informacje, zamiast ślepo wierzyć krzykliwym nagłówkom i przeciwnikom Kościoła?

Ks. Michał Chaciński: Jest bardzo dużo nadziei dla Kościoła

Jak wskazał w rozmowie z kapłanem prowadzący Olivier Pochwat, polskie media, głównie lewicowe, często przedstawiają Kościół Katolicki w sposób wyłącznie negatywny. Przez takie przedstawienie sytuacji, wśród Polaków może panować przekonanie, że Kościół przeżywa w naszym kraju kryzys. Tylko czy na pewno tak jest?

,,Jeśli chodzi o księży z mojej diecezji – i nie mówię tak dlatego, że trzeba tak powiedzieć – to miałem okazję trochę porozmawiać sobie z różnymi księżmi i widzę, że wśród kapłanów, z którymi ja się trzymam, czyli ze stażem do 15 lat kapłaństwa, jest bardzo dużo nadziei dla Kościoła. To, jak oni myślą, jak bardzo chcą, jak im zależy i jak walczą o relacje właśnie wśród kapłanów, takie zdrowe i fajne relacje, to daje nadzieję. I gdybym do tej pory słuchał tylko tych negatywnych informacji o księżach, to bym pomyślał, że jestem w jakiejś czołówce, jako jeden z lepszych. Jednak okazuje się, że niczym się nie wyróżniam i jestem jednym z wielu. To cieszy” – wskazuje ks. Michał Chaciński.

Ks. Michał Chaciński: Musi się sprzedać sensacja

Jak zauważa kapłan, media przedstawiają negatywny obraz Kościoła, ponieważ sensacja i skandale lepiej się sprzedają. Oczywiście, Kościół ma swoje problemy, ale to nie znaczy, że wszyscy księża są tacy, jak ich opisują przeciwne Kościołowi media.

,,Internet rządzi się swoimi prawami i wszystkie media tak mają, że musi się sprzedać sensacja. Nawet po tytułach nieraz to widać i dlatego tytuły są, jakie są, bo dużo łatwiej jest kliknąć coś, co jest prowokacyjne, niż coś, co przedstawia po prostu suche fakty. Natomiast najbardziej w Internecie sprzedaje się to, jak na przykład były ksiądz będzie mówił źle na temat Kościoła. Albo to, gdy były polityk powie, jak wygląda sytuacja w jego byłej partii, albo były pracownik jakiegoś biura skrytykuje firmę. To się sprzedaje i każdy szuka takich sensacji. Tylko jeśli ktoś jest byłym księdzem, to co on ma do powiedzenia, skoro jest zdrajcą? Oczywiście, że będzie widział tylko to, co negatywne i będzie chciał siebie wybielić. To tak jakby mąż, który wielokrotnie zdradził żonę, mówił na temat właśnie wartości jakości życia w małżeństwie i jak jest źle w małżeństwie” – wskazuje ks. Michał Chaciński.

,,Oczywiście nie zmienia to faktu, że warto słuchać tych różnych ludzi. Dlatego, że każdy patrzy ze swojej perspektywy i faktycznie warto posłuchać taką osobę. Nie muszę się z nią zgadzać, wręcz mogę dzięki temu samemu zacząć szukać odpowiedzi, jak to wygląda i dlaczego na przykład ten człowiek mówi tak, a nie inaczej” – dodaje kapłan.

Oglądaj też: Ks. prof. Bortkiewicz: Marksizm pozwala człowiekowi na kreowanie prawdy

swiatrolnika.info 2023