O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

13-12-2022

Autor: Świat Rolnika

Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Woch: Polacy są racjonalni w swoich wyborach

Czy dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców to dobry pomysł? Gościem Ewy Zajączkowskiej-Hernik w “Polska na Serio – POLITYKA” jest dr Marek Woch z biura Rzecznika MŚP.

Trwa zbiórka podpisów pod projektem ustawy o dobrowolnym ZUSie dla wszystkich przedsiębiorców. Jest to inicjatywa organizacji zrzeszonych w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Zgodnie z prawem, aby mogła być ona procedowana w Sejmie, musi znaleźć wsparcie co najmniej 100 tysięcy osób.

Alternatywa dla ZUS

Według dr Marka Wocha, dyrektora generalnego Biura Rzecznika Małych i Średnich Firm, dobrowolny ZUS to korzystne rozwiązanie dla polskich przedsiębiorców. Według gościa Ewy Zajączkowskiej obecny system ubezpieczeń ZUS nie spełnia swojej funkcji, a głównymi problemami są między innymi brak dziedziczności oraz niepewność co do wysokości otrzymywanej emerytury w przyszłości. Zdaniem Marka Wocha, na rynku już istnieją lepsze, prywatne instrumenty.

,,W 2012 roku zostały zmienione przepisy i wprowadzono indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Są na rynku produkty, które prowadzą banki, fundusze czy ubezpieczalnie. Ja jako przedsiębiorca, wykupując ten produkt zabezpieczenia emerytalnego, mam dwie gwarancje. Pierwszą taką, że te środki są dziedziczone, a drugą, że przechodząc na emeryturę, będę mógł wypłacić całość tego kapitału od razu, jeżeli mam na to ochotę. Jeżeli ja, jako przedsiębiorca, miałbym wybór między ZUSem powszechnym, z którego moje dziecko nie odziedziczy środków, a takim rozwiązaniem, żeby zabezpieczyć rodzinę, to wybieram ten drugi produkt. (…) Ja uważam, że jednak ludzie, przedsiębiorcy, obywatele są racjonalni w swoich wyborach, tylko trzeba dać im szansę i my chcemy dać ludziom szansę” – wskazuje dr Marek Woch.

Zobacz też: Abramowicz: Sektor MŚP znalazł się w niezwykle trudnej sytuacji

Dobrowolny ZUS nie każdemu się podoba

Nie każdemu podoba się pomysł dobrowolnego ZUSu dla przedsiębiorców. Politycy rządu już wskazują, że o ile sama inicjatywa wydaje się bardzo ciekawa, o tyle pomysł ten spowodowałby wyrwę w obecnym systemie finansowym i w obecnych warunkach budżetowych nie można sobie na to pozwolić. Jednak system ubezpieczeń emerytalnych musi zostać zreformowany prędzej czy później.

,,Oczywiście, że musi. Myślę, że większość osób, które się na tym zna, czuje podskórnie, że coś jest nie tak. My mamy tak naprawdę trzy systemy. Mamy system powszechny, tak zwany ZUSowski, mamy system zabezpieczenia społecznego, czyli wojsko, policję, sędziów, prokuratorów, mamy zabezpieczenie rolników, które jest dotowane. My mamy wyliczenia i będą one dołożone do uzasadnienia do projektu. Myślę, że złożenie projektu to kwestia dni tak naprawdę” – wskazuje dr Marek Woch.

swiatrolnika.info 2023