O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

20-10-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Abramowicz: Sektor MŚP znalazł się w niezwykle trudnej sytuacji

Jaka przyszłość czeka sektor MŚP? Gościem Ewy Zajączkowskiej-Hernik w programie “Polska na Serio – POLITYKA” jest rzecznik MŚP Adam Abramowicz. 

Dzisiejszy gość programu “Polska na Serio – POLITYKA” wyjaśnił, że przez rosnące ceny energii sektor małych i średnich przedsiębiorców znalazł się w niezwykle trudnej sytuacji. Rachunki wielu firm wzrosły kilkukrotnie. Odniósł się on również do utworzenia komitetu obywatelskiego w celu zebrania podpisów pod projektem obywatelskim, wprowadzającym dobrowolny ZUS, na wzór niemiecki.

Rosnące ceny energii uderzyły w sektor MSP

Adam Abramowicz w rozmowie z Ewą Zajączkowską-Hernik podkreślił, że rosnące ceny energii elektrycznej to największy problem, z jakim obecnie zmaga się sektor MŚP. Dodał, że duże firmy w przeciwieństwie do małych, posiadają “poduszkę finansową”, która pozwoli im przetrwać gorszy okres.

“Jeśli chodzi o energię, to rzeczywiście bardzo wiele firm już od kilku miesięcy alarmuje, że ceny za energię elektryczną rosną lawinowo. Sektor MŚP znalazł się przez to w niezwykle trudnej sytuacji, bo o ile duża korporacja negocjuje z dostawcą cenę i ona jest często dużo niższa, niż ta pojedyncza mała firma ma możliwość uzyskać. Dodatkowo duże firmy mają poduszkę finansową, więc też mogą przeczekać ten czas, licząc na to, że ta cena energii się zmieni, tak ta mała firma, której rachunek wzrasta z 20 do 100 tysięcy, to tych 80 tysięcy z nieba nie weźmie. Groziłoby to przemodelowaniem rynku, małe firmy musiałyby się pozamykać no bo kto pierwszy podniesie cenę produktu lub usługi będzie z niego wypadał. Konsument jak wiadomo głosuje nogami i przy tak znacznej podwyżce takiej ceny nie zaakceptuje” – wyjaśnił Adam Abramowicz.

Czy jest szansa na dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców? 

Dzisiejszy gość odniósł się również do zapowiedzi utworzenia komitetu obywatelskiego, który będzie zbierał podpisy pod projektem ustawy o dobrowolnym ZUSie dla przedsiębiorców. Jak podkreślił, będzie mocno wspierał tę inicjatywę, na której skorzysta cały sektor MŚP.

“Ja nie będę mógł złożyć jako rzecznik, bo nie mam takich możliwości ustawowych, lecz będę bardzo wspierał to zbieranie podpisów, będę przekonywał, że warto taki podpis złożyć. Już cztery lata temu zrobiliśmy dużą konferencję na temat dobrowolnego ZUSu w Niemczech i tych dobroczynnych skutków działania takiego systemu, a bardzo niekorzystnych skutków naszego, który jest ryczałtowy. Ciągle w naszym kraju ta składka rośnie, w przyszłym roku 17%, czyli o prawie 200 złotych do góry. Nasz system działa w ten sposób, że czy się zarobi, czy się nie zarobi, to trzeba te pieniądze zapłacić. Nikt się nie zastanawia, skąd ma przedsiębiorca wziąć te pieniądze skoro na przykład jego dochód jest niski albo ma na przykład stratę, po prostu system wymusza płacenie. Powstanie więc komitet obywatelski, będzie on zbierał podpisy i mam nadzieję, że nazbiera te 100 tysięcy, które jest potrzebne do złożenia takiego projektu. Klasa polityczna natomiast będzie miała okazję się przekonać, że jest to bardzo poważny problem dla działania przedsiębiorców i gospodarki” – powiedział rzecznik MSP, Adam Abramowicz.

Oglądaj także: Marian Szołucha: Inflacja osiągnie swój szczyt na początku 2023 roku

swiatrolnika.info 2023