movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

23-09-2022

Autor: Świat Rolnika

Janusz Kowalski nowym wiceministrem. Jakie wyzwania przed nim stoją?

Janusz Kowalski został powołany na stanowisko wiceministra rolnictwa. O wyzwaniach, jakie przed nim stoją, porozmawiał z Ewą Zajączkowską-Hernik.

Nominacja dzisiejszego gościa programu Polska na Serio do resortu rolnictwa, odbiła się bardzo szerokim echem zarówno w mediach jak i środowiskach politycznych. Niektórzy komentatorzy uznają Janusza Kowalskiego za najbardziej “antypisowskiego” polityka w koalicji rządzącej. Polityk odniósł się również do zagrożeń związanych z obecnie trwającym kryzysem energetycznym.

Janusz Kowalski nowym wiceministrem rolnictwa

Janusz Kowalski został nominowany na stanowisko wiceministra rolnictwa. Nominację wręczył mu w zeszły czwartek wicepremier Henryk Kowalczyk. Jak zauważył w rozmowie z Ewą Zajączkowską-Hernik jego nominacja z ramienia Solidarnej Polski do resortu rolnictwa jest jasnym sygnałem na skuteczne znalezienie rozwiązań, w zakresie trwającego kryzysu energetycznego, który dotyka również polskich rolników.

“Jesteśmy obecnie w epicentrum kryzysu energetycznego. Moja nominacja z rekomendacji Solidarnej Polski i Pana ministra Zbigniewa Ziobro do ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi jest jasnym sygnałem, że staramy się w sposób skuteczny odpowiedzieć na jedno z największych dzisiaj zagrożeń dla konkurencyjności polskiego rolnictwa. Szczególnie  dotyczy to sektora rolno-spożywczego w kontekście także przetwórstwa i są to oczywiście rosnące ceny energii oraz mediów, które mogą spowodować wzrosty cen produktów, surowców, ale też zatrzymanie eksportu. Dzisiaj szukanie tych odpowiedzi w zmieniającym się otoczeniu regulacyjnym w Komisji Europejskiej i Unii Europejskiej – gdzie jak widzimy ten cały Green Deal i cała zielona polityka zbankrutowała na naszych oczach – jest zadaniem numer jeden dla wszystkich polskich polityków” – wyjaśnił Janusz Kowalski.

Inwestowanie w górnictwo jest priorytetem

Gość programu “Polska na Serio” podkreślił, że inwestowanie w polskie górnictwo powinno być priorytetem, ponieważ buduje bezpieczeństwo energetyczne i ekonomiczne naszego kraju oraz zapewnia uniezależnienie się od obcych surowców.

“Inwestowanie w górnictwo i własne zasoby buduje bezpieczeństwo energetyczne oraz ekonomiczne Polski, ponieważ w innym wypadku uzależnianiamy się od obcych surowców np. od ziemnego, którego w Polsce nie mamy. Posiadamy tylko 4 miliardy metrów sześciennych gazu, a potrzebujemy około 16-20 miliardów. W chwili obecnej spada drastycznie jego zużycie, ponieważ gospodarka zwalnia, co oczywiście jest bardzo złym sygnałem, bo za tym za chwilę pójdą niestety zwolnienia pracowników, a w dalszej perspektywie będzie grozić nam recesja” – powiedział Janusz Kowalski.

Przedstawiciel Solidarnej Polski dodał, że już trzy lata temu w swoich analizach przewidywał obecne gwałtowne wzrosty cen, które mogą skutkować również utratą władzy przez prawicę w Polsce.

“Jestem analitykiem i zawsze buduję pewnego rodzaju modele analityczne w oparciu o najgorszy scenariusz, a nie najlepszy. Ten scenariusz, który narysowałem 3 lata temu i wskazywał, że będzie ogromne zagrożenie wygrania wyborów dla prawicy ze względu na to, że ceny energii ciepła wzrosną o 200-300 procent i nie mam żadnej satysfakcji, że to się wszystko sprawdziło” – podkreślił Janusz Kowalski.

Oglądaj także: Ekspert: Sektor mleczarski zmaga się ze wzrostem cen energii

swiatrolnika.info 2023