O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

28-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Jan Maria Jackowski: Obóz władzy jest środowiskiem wewnętrznie skłóconym

W jakim stanie znajduje się obecnie obóz władzy w Polsce? Gościem Łukasza Warzechy w programie Polska na Serio jest senator Jan Maria Jackowski. 

Zdaniem senatora niezrzeszonego, który przez wiele lat był członkiem Prawa i Sprawiedliwości obecnie w obozie władzy panuje chaos, skłócenie wewnętrzne oraz wiele sprzecznych interesów. Podkreślił on również, że nie dostrzega w chwili obecnej refleksji nad przyszłym kształtem Prawa i Sprawiedliwości oraz nie ma czytelnych mechanizmów, weryfikacji personalnych i dbałości o pilnowanie kursu ideowego.

Jackowski: Obóz władzy jest ze sobą skłócony

Zdaniem gościa redaktora Warzechy obóz władzy jest obecnie skłócony ze sobą wewnętrznie. Istnieje również wiele sprzecznych interesów i wszechobecny chaos. Podkreśla również, że dotychczasowa polityka, która przynosiła sukcesy wyborcze rządzącym przestała działać.

“Obecny obóz władzy opisałbym jako środowisko wewnętrzne skłócone, sprzecznych interesów, które jest w pewnym chaosie i prowadzi nieustanne bój różnych grup podgrupek o zakresy wpływów i podział profitów wynikających z bycia obozem władzy. Jest obóz, który nawet sam Jarosław Kaczyński chyba dobrze zdefiniował – takich tłustych kotów. Mówię tutaj zarówno o działaczach w terenie, ale też dotyczy to polityków na scenie centralnej, którzy osiągnęli pewien sukces materialny jak i polityczny oraz osiedli na laurach. Natomiast wobec wyzwań, w jakich znajduje się obecnie Polska ten sposób rządzenia, który do tej pory jakoś działał – czego dowodem są drugie wygrane wybory – w tej chwili zaczyna przestawać działać i jest problem ze zdiagnozowaniem sytuacji czy polityka dosypywania pieniędzy i wspierania tych grup, które są zapleczem elektoratowym obozu rządzącego przyniesie efekt w najbliższych wyborach parlamentarnych. Czy tak będzie lub nie pozostaje pytaniem otwartym” – wyjaśnił senator Jan Maria Jackowski.

Prawo i Sprawiedliwość utraciło swoją ideowość?

Zapytany o to czy obóz władzy w Polsce posiada jakąś długofalową i strategiczną refleksję na temat przyszłości partii, senator Jackowski podkreślił, że obecnie takiej nie dostrzega i jednocześnie uważa, że Prawo i Sprawiedliwość utraciło swoją ideowość

“Takiej refleksji nie widzę. To, co pan mówi, to jest efekt utraty tej ideowości. Osobiście uważałem, że ten program, z którym PiS szedł do wyborów w 2015 i 2019 roku był dobry. Popierałem go, byłem członkiem klubu parlamentarnego, notabene ten program odwoływał się do moich publikacji “Bitwa o Polskę, bitwa o prawdę” jeszcze z lat 90. i w pewnych postulatach próbował to w jakiś sposób realizować. Jeżeli chodzi o politykę społeczną, notowano jakieś sukcesy, a przynajmniej było to dobrze odbierane przez większość społeczeństwa, ale w którymś momencie nastąpiły te negatywne zjawiska bycia partią władzy czy bycia obozem władzy, który podlega tym wszystkim negatywnym zjawiskom, jakim zazwyczaj ulega ten czy inny obóz władzy jeśli zbyt długo rządzi. Nie ma czytelnych mechanizmów, nie ma weryfikacji personalnych i nie ma dbałości o pilnowanie tego kursu ideowego. W takiej sytuacji obecnie znalazł się obóz Prawa i Sprawiedliwości” – powiedział senator.

Oglądaj także: Janusz Kowalski nowym wiceministrem. Jakie wyzwania przed nim stoją?

swiatrolnika.info 2023