movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

31-07-2022

Autor: Oliver Pochwat

Krzysztof Bosak: Nie możemy zamykać oczu na protesty rolników

Krzysztof Bosak ocenił w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info trwające protesty rolników w Holandii, które są pokłosiem rządowej polityki ograniczania rolnictwa.

Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Gospodarstw Rodzinnych poseł Jarosław Sachajko słusznie stwierdził, że Europa jest uzależniona od rosyjskiego gazu. Teraz poprzez Zielony Ład uzależni się żywnościowo od dostaw z innych państw. Ma to ogromne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego całego kontynentu.

Krzysztof Bosak bezpieczeństwo żywnościowe

Spotkanie rolników holenderskich i polskich z wicepremierem, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem dotyczyło bezpieczeństwa żywnościowego, ale również planów ograniczania produkcji rolniczej w krajach Unii Europejskiej w ramach tzw. Zielonego Ładu. Rolnicy z Polski, Holandii, Grecji i Litwy sprzeciwiają się planom Komisji Europejskiej oraz uzależnieniu Starego Kontynentu od importu towarów spoza Europy.

"Jestem zwolennikiem zachowania bezpieczeństwa żywnościowego. Polega ono na tym, że jesteśmy w stanie zaopatrywać siebie sami w żywność. Nie jesteśmy krajem pustynnym, górzystym, pozbawionym wody, żebyśmy sami nie mogli wytwarzać żywności. Dotyczy to większości krajów europejskich w związku z czym powinniśmy tą żywność produkować" – powiedział polityk.

Krzysztof Bosak

Oczywiście zupełnie czym innym jest podnoszenie standardów produkcyjnych i chyba nikt normalny nie byłby temu przeciwny, ale zupełnie czym innym jest intencjonalne zmniejszanie wolumenu produkowanej żywności jako cel sam w sobie motywowany jakimiś ideologiami lewicowymi, czy też ekologicznymi. Jeżeli chcemy podnosić standardy żywności produkowanej w Unii Europejskiej, to musimy również oczekiwać analogicznego standardu od żywności, która byłaby do Unii Europejskiej" – importowana zauważył.

Protesty rolnicze w Holandii

Jak mówią przedstawiciele branży rolniczej, w Europie ma miejsce atak na rolnictwo. Od miesiąca w Holandii trwają protesty rolników. Tamtejsi producenci rolni przeciwstawiają się polityce tamtejszego rządu, który planuje redukcje azotu o 70 procent.

"Bardzo jest to niebezpieczne. Z holenderskimi rolnikami jako polska gospodarka konkurujemy. Natomiast z samego faktu, że konkurujemy, nie możemy zamykać oczu na fakt, że jest to element bardzo groźnego trendu ideologicznego i odważenia fundamentów społeczeństwa i kultury, którą chcielibyśmy współtworzyć. Na czym właściwie polega wolność i cywilizacja europejska, która chcemy współtworzyć? Chyba na tym, że przestrzegamy zasady własności i wolności. Jeśli ktoś jest właścicielem ziemi i chce korzystać ze swojej wolności, żeby tę ziemię uprawiać, to przestrzeganie tej zasady jest jednym z najbardziej podstawowych elementów ładu społecznego. Jeżeli podważymy tę zasadę w imię jakich technokratycznych wizji lub ideologii, to pytane jakie zasady jeszcze gwarantujące nasze podstawy ekonomicznej egzystencji i naszej wolności nie mogą zostać podważone w ten sam sposób – dodał.

Czytaj także: Szczepan Wójcik: Musimy powiedzieć głośne stop niszczeniu rolnictwa

swiatrolnika.info 2022