movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

22-08-2022

Autor: Oliver Pochwat

Elżbieta Jekatierynczuk-Rudczyk: Odra na pewno się odrodzi

Elżbieta Jekatierynczuk – Rudczyk w rozmowie z red. Oliverem Pochwatem oceniła, czy złote algi mogły być faktyczną przyczyną katastrofy ekologicznej na Odrze.

Pod koniec lipca wędkarze zaczęli zgłaszać informacje o śniętych rybach. Przez długi czas nie było wiadomo kto lub co odpowiada za zatrucie rzeki. Dziś wiadomo, że mamy katastrofę ekologiczną, która obejmuje niemal 500 km rzeki. Katastrofa na Odrze dość szybko stała się politycznym tematem numer jeden. Czy można było zapobiec tej katastrofie, czy była to tylko kwestia czasu?

Elżbieta Jekatierynczuk – Rudczyk – Przyczyny katastrofy ekologicznej

W przestrzeni publicznej pojawiły się informacje o rtęci, ściekach, przekroczeniu dopuszczalnej normy siarczanów, chlorków, zrzucie zasolonej wody z flotacji rud i kopalni, pestycydach, herbicydach. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała z kolei, że przyczyną skażenia Odry mogą być złote algi. Czy dzisiaj możemy powiedzieć, co faktycznie było przyczyną zatrucia Odry?

"Jednoznacznie trudno odpowiedzieć, ale w momencie, kiedy pojawiły się informacje o tym, że w Odrze widoczne są śnięte ryby i jest ich stosunkowo dużo, pomyślałam, że może to być proces naturalny, który bardzo często dotyka polskie rzeki. W dobie globalnego ocieplenia borykamy się małą ilością wody w rzekach. Dotykają nas susze meteorologiczne i hydrologiczne. Myślałam, że skoro zaczyna się to na odcinku górnej Odry, to być może jakaś fala opadów, które mogły mieć miejsce, spowodowały, że do wody dostało się dość dużo substancji organicznych i to mogło odpowiadać za śnięte ryby. Proces, o którym mówię, jest bardzo powszechny na terenach nizinnych, gdzie występują zatorfione doliny rzek. To właśnie tutaj po bardzo ekstremalnych opadach często torfowisko jest przemyte, a do rzeki dostaje się bardzo dużo materii organicznej. Ta z kolei mineralizuje się w wodzie, rzecznej zużywając tlen, którego zaczyna brakować i masowo pojawiają się śnięte ryby" – wyjaśniła prof. Jekatierynczuk – Rudczyk.

Elżbieta Jekatierynczuk – Rudczyk

"Instytut Rybactwa Śródlądowego, Politechnika Wrocławska potwierdzają wykrycie gatunku złotej algi, która rozwija się masowo i może być tym dostarczycielem tlenu. Ta alga to nie jest jakaś tam sobie zwykła alga. Wytwarza ona toksyny. Nazywa się je nawet ichtiotoksynami, co wskazuje na to, że są one niebezpieczne dla niektórych wybranych organizmów żyjących w rzece. Przede wszystkim są to ryby i mówi się o małżach. To układa się w całość. Mamy masowe pojawienie się złotej algi, mamy toksyny, mamy masowe śnięcie ryb. Obserwując masowy rozwój złotych alg i ich wpływ na jakość wody w rzece wygląda na to, że taka sytuacja ma miejsce. Trzeba zadać jednak pytanie, skąd wzięły się złote algi w Odrze. Wiadomo, że złote algi, te, o których mówi Instytut Rybactwa Śródlądowego, mogą występować we wszystkich wodach, ale ich największe populacje będą występowały w wodach słonawych" – dodała.

Tykająca bomba biologiczna?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że z Odry wyłowiono dotąd ponad 158 ton śniętych ryb. Ponad 3 tys. strażaków, 2 tys. policjantów oraz 1,3 tys. żołnierzy zostało zaangażowanych w akcję oczyszczania rzeki. Policja otrzymała 394 zgłoszenia, dotyczące usuwania zanieczyszczeń z Odry. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie są to pełne dane, a liczba znacznie wzrośnie. To, czego nie widać na powierzchni wody znajduje się na jej dnie. Nikt nie potrafi powiedzieć, oszacować ile zdechłych ryb mamy na dnie rzeki.

"Kwestia, którą Pan poruszył, jest bardzo ważna. Mówiąc o 150 tonach, to powinnam to skomentować w cudzysłowie, że cieszę się, że wyłowiono już tyle. Każda śnięta ryba jest kolejnym zagrożeniem dla ekosystemu rzeki. Będzie ona podlegała rozkładowi, który, w jakim by kierunku nie szedł, doprowadzi do tego, że w wodzie nie będzie tlenu. Jeżeli nie ma tlenu  w rzece, to staje się ona martwa" – podsumowała.

Czytaj także: Marek Budzisz: Doktrynerstwo może być przyczyną upadku Zachodu

swiatrolnika.info 2022