movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

18-04-2022

Autor: Oliver Pochwat

Dobromir Sośnierz: Naszym celem nie jest walka z Korwinem

Dobromir Sośnierz w programie Polska na serio – Polityka rozwiał wątpliwości dotyczące podwyżek na wynajem przez polityków mieszkania w Warszawie.

Agnieszka Kaczmarska, szefowa Kancelarii Sejmu podpisała w dniu 24 marca zarządzenie, które podwyższa kwotę miesięcznego kosztu zakwaterowania w hotelu Sejmowym. 3,5 tys. zł miesięcznie od 1 kwietnia otrzymują posłowie i senatorowie spoza Warszawy. Inne przepisy pozwalają na to, żeby dokładnie taką sumę poseł mógł przeznaczyć na wynajęcie prywatnej kwatery.
Kwota na wynajem kwatery już dwukrotnie została podwyższona. Od 1 stycznia 2017 r. wynosiła ona 2,5 zł miesięcznie. Od 1 stycznia 2020 r. wzrosła do 3 tys. zł.

Dobromir Sośnierz rozwiewa wątpliwości

Inflacja w Polsce w marcu wyniosła 11 proc. Jest to wynik najwyższy od 30 lat. Na początku kwietnia Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 1 pkt procentowy. Rady kredytów poszły do góry. Spadek wartości pieniądza przekłada się na wzrost cen w sklepach. Podwyżki dla posłów odbiły się szerokim echem wśród Polaków. Czy słusznie? O wyjaśnienie poprosiliśmy posła Dobromira Sośnierza.

"Ta sprawa jest oparta na nieporozumieniu. To nie są pieniądze, które poseł kiedykolwiek widzi. Jest to kwota, do jakiej maksymalnie Kancelaria Sejmu może pokryć koszty mieszkania. Jak ceny idą do góry, to limity również idą w górę" – wytłumaczył Dobromir Sośnierz.

"Poseł, który ma już wynajęte mieszkanie, o ile nie spotka go podwyżka, co może zdarzać się w związku z np. podwyżkami cen energii, raczek nic nie zauważy. To nie jest tak, że dostanie np. 500 zł więcej i nie będzie miał co z tym zrobić. To troszkę afera z niczego i burza w szklance wody, bo nie są to pieniądze, które poseł dostaje" – dodał rozmówca Olivera Pochwata.

Czytaj także: Stanisław Michalkiewicz: Zachodni dziennikarze, to w większości durnie

swiatrolnika.info 2023