PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Lech Kołakowski: Jestem zwolennikiem dobrego polskiego schabowego

Lech Kołakowski: Jestem zwolennikiem dobrego polskiego schabowego

Autor: Oliver Pochwat 2022-04-21 13:00:00
Lech Kołakowski

Lech Kołakowski, którego celem jest odbudowa pogłowia trzody chlewnej w Polsce, poinformował w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info, że w Polsce nie ma ognisk ASF.

Od 17 grudnia 2021 r. w Polsce nie wykryto żadnego ogniska afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej. Wykryto natomiast 796 ognisk ASF u dzików. W ubiegłym roku stwierdzono 124 ogniska tej choroby, w których znajdowało się ponad 42 tys. świń.

ŚwiatRolnika.info: Jak wygląda w Polsce aktualna sytuacja z afrykańskim pomorem świń. Czy są nowe ogniska?

Lech Kołakowski: W Polsce nie ma nowych ogniska ASF. Zadziałała bioasekuracja i składam tu ogromnie podziękować weterynarzom za ich działania na rzecz ochrony polskiego rolnictwa przed ASF. Przyjęciem przez rolników bioasekuracji dało bardzo pozytywny efekt. Ostatnie notowane ognisko w chlewni było 17 grudnia ubiegłego roku. To jednak nie koniec naszej pracy.

Podejmowanych musi być szereg działań mających na celu odbudowę pogłowia trzody chlewnej w Polsce. Fundamentem, na którym oprzemy zwiększenie produkcji trzody chlewnej, jest bioasekuracja. Jej bezwzględne przestrzeganie odniesie skutek w odbudowie stada podstawowego i zwiększeniu ilości hodowanych tuczników. W przypadku tuczników celowym byłby powrót do poziomu sprzed dwóch lub trzech dekad, który wynosił 20 mln ton. Chciałbym, aby tuczniki pochodziły z rodzimych gospodarstw rolnych. Chciałby, aby Polska była eksporterem prosiąt i warchlaków.

Mam nadzieje, że rolnicy, którzy porzucili hodowlę trzody chlewnej, wrócą do niej. Będzie przygotowywany specjalny zespół, który zajmie się tym zadaniem i aspektem prawny. W najbliższym czasie pojawi się stosowne zarządzenie wicepremiera Henryka Kowalczyka.
Chcemy odbudować polską trzodę chlewną w ramach bezpieczeństwa żywnościowego Polski i Polaków. Mięso wieprzowe jest kluczowym mięsem spożywanym przez naszych rodaków. Osobiście jestem zwolennikiem dobrego polskiego schabowego.

ŚwiatRolnika.info: Chyba nie ma rodziny w Polsce, która nigdy w niedzielę nie jadła schabowego z ziemniakami i mizerią.

Lech Kołakowski: To prawda. Walka z ASF i odbudowa pogłowia trzody chlewnej w Polsce to bardzo ważne zadanie. Dzisiejsza sytuacja tym bardziej wymusza na nas podjęcie działań związanych z bezpieczeństwem żywnościowym. Już teraz chciałbym zakomunikować, że resort rolnictwa widzi ten problem i będą podejmowane skuteczne działania, których celem będzie odbudowa produkcji trzody chlewnej w Polsce na potrzeby naszych rodaków oraz eksport.

Czytaj także: Wiesław Różański: ASF będzie pojawiał się w Polsce skokowo


Autor: Świat Rolnika

Monika Przeworska: Europę czeka kolejny kryzys migracyjny


Autor: Oliver Pochwat

Grzegorz Chocian: W interesie Polski jest retencjonowanie wody


Autor: Polska Agencja Prasowa

Edward Siarka: Czasy taniego drewna skończyły się bezpowrotnie


BULT SMOGOWICZE