O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Wywiady

25-04-2023

Autor: Świat Rolnika

Dobrowolski: Przedłużanie dzierżaw dużym właścicielom nie obejdzie się bez problemów

Przedłużanie dzierżaw

Waldemar Dobrowolski w rozmowie z naszym serwisem wyjaśnił, dlaczego przedłużanie dzierżaw dużym właścicielom ziemskim może być problematyczne.

Członek zarządu Federacji Związków Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych odniósł się również do opłacalności produkcji roślinnej w naszym kraju.

Przedłużanie dzierżaw napotka na szereg problemów?

Światrolnika.info: Ostatnio najgorętszym tematem jest tzw. Przedłużanie dzierżaw dużym właścicielom ziemskich. Jak według Pana sytuacja się zakończy? Czy te dzierżawy w większości przypadków zostaną przedłużone?

Waldemar Dobrowolski: Na pewno zostaną przedłużone tam, gdzie nastąpiło wyłączenie, natomiast gdzie ich nie było to tam będą problemy. Będą różnego rodzaju negocjacje, wyłączenia i wydzielenia na dopełnienie rolników i te dzierżawy, które będą teraz kończyły swój okres, prawdopodobnie nie zostaną przedłużone, natomiast te, które będą później, być może po zmianie przepisów coś się tutaj okaże. Będzie to dosyć trudny temat jeśli chodzi o przedłużanie dzierżaw, tak jak było dotychczas. Tutaj opierane jest to bardzo mocno na ustawie z 11 września 2011, która nakazywała wyłączenie i wtedy bez możliwości przedłużenia i na ostatnich wytycznych, że należy nie przedłużać tych dzierżaw. Więc myślę, że  na ten moment będą duże problemy w tym roku i jeszcze w przyszłym. Również kodeks cywilny też przewiduje, że do 30 lat jest możliwość zawarcia umowy dzierżawy, niektóre z nich też dobiegły tego kresu.

Światrolnika.info: Wspomniał Pan o problemach przedłużenia dzierżaw. Jakie konkretnie są to problemy?

Waldemar Dobrowolski: Problemów jest kilka: ustawa, kodeks, kwestia organizacji rolniczych, protesty, lokalnie duże oczekiwania indywidualnych rolników. Jeśli chodzi o wyłączenie tych ziem i dzierżawienie przez indywidualnych rolników to problemów jest naprawdę dużo, mamy przykłady, że umowa została zawarta i pod presją rolników przedłużenie umowy dla dzierżawcy jest podważanie. Będą rozmowy, negocjacje co do możliwości przedłużenia, wysokości wyłączenia z dzierżawy na dopełnorolnienie rolników. Może to być 20,30, a nawet 40%. Będzie różnie.

Światrolnika.info: Jak wygląda opłacalność produkcji w przypadku wyłącznie produkcji roślinnej?

Waldemar Dobrowolski: W produkcji roślinnej bywają okresy stabilnych cen przy niskiej opłacalności pozwalające tylko na odtworzenie produkcji. Co kilka lat pojawia się lepsza koniunktura pozwalająca na zainwestowanie w sprzęt, magazyny czy inne środki trwałe  niezbędne w gospodarstwie.

Zobacz także: Ceny owoców i warzyw w górę! Szczukowski: Koszty drastycznie wzrosły

swiatrolnika.info 2023