Wywiady
18-04-2023
Ceny owoców i warzyw są coraz wyższe. O sytuacji w branży w rozmowie z naszym serwisem opowiedział Ryszard Szczukowski.
Przedstawiciel Krajowego Związku Zrzeszeń Plantatorów Owoców i Warzyw opowiedział o problemach, jakimi muszą mierzyć się plantatorzy oraz działaniach, jakie powinni podjąć w przyszłości.
Ceny owoców i warzyw znów w górę?
Światrolnika.info: Panie prezesie, możemy zauważyć, że żywność drastycznie drożeje. Jak wygląda sytuacja na rynku owoców i warzyw? Czy konsumenci nadal chętniej sięgają po te produkty?
Ryszard Szczukowski: Konsumenci są coraz bardziej świadomi i wiedzą, że warzywa dostarczają tyle cennych składników, że nie wolno z nich zrezygnować. Natomiast często muszą rezygnować ze względu na ich cenę.
Światrolnika.info: A jak ceny owoców i warzyw będą się kształtować w najbliższych miesiącach? Jakie czynniki na to wpływają?
Ryszard Szczukowski: Logika wskazuje na to, że powinny drożeć. Środki produkcji drastycznie poszły w górę. I to jest jeden z podstawowych czynników, dla których ceny warzyw idą w górę. Ale nie bez znaczenia są też pośrednicy. Jeśli mój kolega sprzedaje jabłka po 80 groszy, a ja w markecie mogę je kupić za 2,50, to chyba ta marża jest za wysoka.
Światrolnika.info: A jak kształtuje się opłacalność plantacji?
Ryszard Szczukowski: Opłacalność jest bardzo niska i liczy się tylko ilość.
Światrolnika.info: A jakość?
Ryszard Szczukowski: Z jakością nie ma już problemu. Producenci opanowali to.
Światrolnika.info: A jakie są obecnie najważniejsze potrzeby plantatorów owoców i warzyw?
Ryszard Szczukowski: Stabilny rynek i odpowiedzialni odbiorcy.
Światrolnika.info: Czy Pan zajmuje się uprawą pomidorów?
Ryszard Szczukowski: Kiedyś uprawiałem kilka hektarów pomidorów, w tej chwili kilkadziesiąt arów i tyle, ile mogę sprzedać na miejscu w gospodarstwie. A już w tej chwili mam telefony czy w tym roku będą u mnie pomidory.
Światrolnika.info: Czyli sprzedaż pomidorów, cieszy się powodzeniem?
Ryszard Szczukowski: Sprzedaż dobrych pomidorów. Natomiast to, co trafia do przetwórstwa, nie nadaje się do bezpośredniej konsumpcji, bo to jest pomidor przemysłowy. Inne odmiany, inaczej zbierany.
Światrolnika.info: A jak wygląda taka uprawa pomidorów?
Ryszard Szczukowski: Zdecydowana większość producentów kupuje sadzonki, dlatego, że nie jest w stanie wyprodukować jakościowo dobrych sadzonek za tak niską cenę.
Zobacz także: Pietrzak: Kondycja polskiego rolnictwa jest bardzo zróżnicowana