PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Jerzy Małecki: Krajowa Grupa Spożywcza będzie liczącym się graczem na rynku

Jerzy Małecki: Krajowa Grupa Spożywcza będzie liczącym się graczem na rynku

Autor: Oliver Pochwat 2022-04-23 14:00:00
Jerzy Małecki

Jerzy Małecki w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info ocenił, w jakich kierunkach powinna rozwijać się Krajowa Grupa Spożywcza.

Krajowa Grupa Spożywcza ma być silnym graczem na rynku. Jej celem będzie m.in. zwalczanie zmów cenowych panujących na skupach. Jak stwierdził minister Jacek Sasin, rynek ten jest zdominowany "przez podmioty zagraniczne, narzucające często niekorzystne warunki i ceny polskim producentom rolnym"

ŚwiatRolnika.info: W jakich kierunkach powinna rozwijać się Krajowa Grupa Spożywcza?

Jerzy Małecki: Krajowa Grupa Spożywcza powinna rozwinąć się w takim kierunku, żeby wspomóc handel rolnikom. Rozumiem przez to uspokojenie pewnych sytuacji na rynku. Nadwyżkę skupować po cenach, które będą satysfakcjonowały rolników.
Myślę, że grupa, o której mówimy od kilku lat w tym roku powstanie. Bardzo się z tego cieszę i jestem tego orędownikiem.

ŚwiatRolnika.info: Co ze zjawiskiem zmowy cenowej? Czy Krajowa Grupa Spożywcza ukróci ten proceder?

Jerzy Małecki: Właśnie przeciwko takim praktykom powstają ta grupa. Wiemy, że są rynki, na których taka praktyka jest powszechna. Ciężko to uwodnić. Rolnicy to sygnalizują. Polska Grupa spożywcza powinna temu zaradzić. Taki jest m.in. cel

ŚwiatRolnika.info: Czy Krajowa Grupa Spożywcza nie powstaje jednak za późno?

Jerzy Małecki: Można powiedzieć, że powstaje z pewnym opóźnieniem. Mówiliśmy o tym dobrych kilka lat temu. Jesteśmy w miejscu, w którym jesteśmy, ale uważam, że to dobre, że Krajowa Grupa Spożywcza powstaje. Ma Pan racje, że mogła powstać wcześniej. Różne przyczyny nie do końca, które były do przewidzenia. W tej chwili tych przeszkód nie będzie i mam nadzieję, że jak w najszybszym czasie ta grupa powstanie.

ŚwiatRolnika.info: Czy Krajowa Grupa Spożywcza powinna mieć własne sklepy?

Jerzy Małecki: Uważam, że Krajowa Grupa Spożywcza powinna współpracować z sieciami spożywczymi. Dyskutujemy o tym, czy w ramach funkcjonowania te grupy dobrze by było, aby powstała sieć sklepów. Na tę chwilę nie jest to planowane.
Krajowa Grupa Spożywcza będzie liczącym się graczem na rynku. Mam nadzieję, że sieci handlowe będą z wielką ochotą nawiązywały współpracę z KGS.

Czytaj także: Krajowa Grupa Spożywcza blisko. KOWR podpisał umowę z MAP


Autor: Polska Agencja Prasowa

PSL: Premier Morawiecki jest likwidatorem polskiego rolnictwa


Autor: Świat Rolnika

Szczepan Wójcik: NGO-sy próbują przeprowadzić w Polsce rewolucję obyczajową


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Polska wieś w ostatnich latach doświadczyła wielu problemów


BULT SMOGOWICZE