PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Anna Bryłka: Patriotyzm konsumencki należy promować

Anna Bryłka: Patriotyzm konsumencki należy promować

Autor: Oliver Pochwat 2022-04-22 17:00:00
Anna Bryłka

Anna Bryłka oceniła w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info, że patriotyzm konsumencki jest niezwykle istotny w obecnej sytuacji gospodarczej i politycznej.

Patriotyzm konsumencki to jeden z podstawowych motorów napędowych dla gospodarki. Wspierając produktu krajowego pochodzenia, wspiera się polskich przedsiębiorców, zapewnia miejsca pracy oraz rozwój poszczególnych gałęzi gospodarki.

ŚwiatRolnika.info: Jak istotny w dzisiejszych czasach jest patriotyzm konsumencki?

Anna Bryłka: Pochodzę ze środowiska, które promuje patriotyzm konsumencki, Jest on ważny, zwłaszcza w kontekście produktów, które konsumenci mogą wybierać jako krajowe i wspierać naszą gospodarkę i producentów. Problem, który powstał, jest z fałszowaniem pochodzenia żywności. Ma to miejsce w dużych sklepach. Trudno jest wtedy sprawdzić, jakiej narodowości jest żywność i dany produkt. Tak czy inaczej, patriotyzm konsumencki należy promować i wspierać. Cieszę się, że Polacy zaczęli zwracać uwagę, co jest polskie, a co nie jest polskie.

W kontekście wojny na Ukrainie, wszyscy zaobserwowaliśmy, że firmy pochodzące z Rosji albo związane z Rosją były bojkotowane przez konsumentów. Oczywiście to już się troszkę rozmywa, ale mogliśmy zaobserwować, że poszczególne marki były bojkotowane przez konsumentów.

ŚwiatRolnika.info: Obowiązek dokładnego informowania skąd pochodzi żywność, to zasługa ministra Ardanowskiego.

Anna Bryłka: To prawda, ale, tak czy inaczej, nie wszystkich da się kontrolować. Fałszowanie pochodzenia żywności zdarzają się. O czym warto powiedzieć, to to, co u nas nie jest jeszcze wypromowane, ale konieczność ustawiania produktów krajowych na odpowiednich półkach. W Czechach jest taki wymóg. Warto by korzystać z tych dobrych rozwiązań.

ŚwiatRolnika.info: Gdzie Polacy powinni więc robić zakupy? Bazary, sklepy z polskim kapitałem, dyskonty?

Anna Bryłka: Najlepiej w polskich sieciach sklepach. Na bazarach nie zawsze jest polska żywność. To należy rozgraniczyć. Ważne jednak żeby pochodzenie było polskie.

ŚwiatRolnika.info: Czy uda się jednak utrzymać tendencję, że Polacy będą wybierać produkty polskiego pochodzenia?

Anna Bryłka: Oby tak było. To wszystko będzie zależeć od tego, jakie będą ceny. Konsument w ostatecznym wyborze kieruje się ceną. Jeśli polskie produkty będą droższe, to cześć konsumentów będzie wybierała tańszy produkt. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Są oczywiście konsumenci, którzy kupią trochę droższy towar, ponieważ uważają, że trzeba kupić polski towar. Moim zdaniem wspomniane kryterium cenowe będzie wyznacznikiem.

Czytaj także: Przeworska: Musimy zatrzymać szaleństwo i pozwolić rolnikom produkować


Andrzej Gantner: Produkcja żywności w Polsce nie została ograniczona

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-28 13:30:00

Dworczyk: Efektywny transport zboża z Ukrainy wymaga czasu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 23:00:00

Piotr Lisiecki: Polska nigdy nie będzie wolna od ptasiej grypy

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-27 19:00:00

BULT SMOGOWICZE