PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Renata Beger: Nikt nie uwierzył w to, że Andrzej Lepper popełnił samobójstwo

Renata Beger: Nikt nie uwierzył w to, że Andrzej Lepper popełnił samobójstwo

Autor: Oliver Pochwat 2022-08-02 18:09:00
Renata Beger

Renata Beger oceniła w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info incjatywę powołania komisji śledczej, która ma wyjaśnić zagadkową śmierć Andrzeja Leppera.

"Powołujemy komisję śledczą mającą wyjaśnić okoliczności śmierci Andrzeja Leppera" – poinformował na swoim profilu w serwisie facebook Michał Urbaniak z Konfederacji. Andrzej Lepper zmarł w roku 2011, a jego śmierci towarzyszyły liczne spekulacje dotyczące tego, czy rzeczywiście było to samobójstwo. 

ŚwiatRolnika.info: Konfederacja zbiera podpisy, aby powstała komisja śledcza ds. śmierci Andrzeja Leppera. Czy ta komisja śledcza powinna powstać?

Renata Beger: Ta komisja powinna powstać, ale nie w tym czasie. Mamy najgorszy czas, jaki możemy sobie wybrać. Zanim zbiorą podpisy, a zakładam, że będzie to dość szybko, zanim przejdzie to przez Sejm, to będziemy pół roku przed wyborami. Przez pół roku komisja śledcza ds. śmierci Andrzeja Leppera nic nie wyjaśni. Taką komisję należy powołać zaraz po wyborach?

ŚwiatRolnika.info: Czy nie jest jednak za późno, żeby powołać taką komisję. Od śmierci Andrzeja Leppera minęło 11 lat…

Renata Beger: Historia zna przykłady, że i po 50 latach badało się, dlaczego dana osoba zginęła. Każdy czas jest dobry, aczkolwiek najlepszy moment był zaraz po śmierci Andrzeja Leppera. Ogłoszenie przyczyny śmierci było tak szybkie, że nikt nie uwierzył w to, że Andrzej Lepper popełnił samobójstwo. Tylko ktoś, kto go nie znał, mógł w to uwierzyć. Uważam jednak, że termin wyjaśnienia sprawy zawsze będzie odpowiedni pod warunkiem, że podpisy zostaną zebrane w odpowiednim momencie, a komisja powstanie zaraz po wyborach. Taka komisja, jeżeli zostałaby powołana do życia i daj Boże, żeby była, to będzie miała cztery lata, żeby wyjaśnić sprawę.

Renata Beger

ŚwiatRolnika.info: Polska ma się za poważne państwo. Wicepremier popełnia samobójstwo i mija kilka dni, a wszyscy mówią, że to było samobójstwo. Nikt tej sprawy nie badał wnikliwie. Komu mogło zależeć na śmierci Andrzeja Leppera?

Renata Beger: Opinia w sprawie śmierci Andrzeja Leppera została wydana z ust, które powinny najpierw zbadać wszystkie wątki, a następnie się wypowiadać. Bez odpowiedniego zaangażowania prokuratora, bez badania, czy zostały Andrzejowi Lepperowi podane jakieś środki. Wiemy, że są substancje, które z organizmu znikają bardzo szybko.
Komu mogło zależeć na śmierci Andrzeja Leppera? To już tajemnica poliszynela, że Andrzej Lepper pozyskał dokumenty na to, że została podpisana niekorzystna umowa gazowa dla Polski przez ówczesny rząd. Był to rząd Platformy Obywatelskiej i PSL. Prawdopodobnie to było przyczyną śmierci Andrzeja Leppera.

ŚwiatRolnika.info: Wszyscy pamiętamy, jak Andrzej Lepper mówił o tajnych więzieniach CIA w Polsce. Śmiechu nie było końca. Po latach okazało się, że więzienia jednak były. Nikt nie powiedział przepraszam. Skutki umowy gazowej z Rosjanami widać do dziś…

Renata Beger: Skutki doskonale widać. W obliczu wojny na Ukrainie widać je jeszcze lepiej. Jeżeli chodzi o same więzienia, to powiem w ten sposób. Wszystko, o czym mówił Andrzej Lepper, wszystko, co wydawało się ludziom nieprawdopodobne, miało potwierdzenie w dokumentach. Andrzej Leppera próbowano ośmieszyć, bo tak się z niewygodnym politykiem. Lepper nigdy nie mówił rzeczy, których nie miał potwierdzonych, niesprawdzonych. Był to bardzo wiarygodny polityk.

ŚwiatRolnika.info: Czy Konfederacja może liczyć na pomoc „starych” działaczy i polityków Samoobrony?

Renata Beger: Myślę, że na pewno pomogą, bo wielu działaczy do dziś nie może pogodzić się z tą śmiercią. Jest to również dobry przykład do zweryfikowania byłych i obecnych działaczy.

Czytaj także: Będzie komisja śledcza ds. śmierci Andrzeja Leppera? „Zbieramy podpisy”