PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Marek Jakubiak: Dostęp do broni powinien być powszechny

Marek Jakubiak: Dostęp do broni powinien być powszechny

Autor: Oliver Pochwat 2022-05-09 17:00:00
Marek Jakubiak

Marek Jakubiak w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info przyznał, że dostęp do broni palnej w Polce powinien być powszechny. Trzeba jednak spełnić  warunki.

Wojna na Ukrainie pokazała, że broń w rękach obywatela może być skutecznym czynnikiem powstrzymania przeciwnika. W Polsce niestety liczba sztub broni na 1000 mieszkańców jest na alarmująco niskim poziomie. Dlaczego dostęp do broni palnej powinien być powszechny? O komentarz poprosiliśmy Marka Jakubiaka.

ŚwiatRolnika.info: Czy dostęp do broni palnej w Polsce powinien zostać ułatwiony w związku z wojną na Ukrainie?

Marek Jakubiak: Moje zdanie jest takie, że wojna nie ma nic do tego. Dostęp normalnych ludzi do broni w konotacji z historią Polski powinien być powszechny. U nas "gun" nazywa się broń od bronienia się. W każdym domu była kiedyś broń. Podczas Rozbiorów nas tak nie rozbroili, jak III Rzesza i system komunistyczny. Niestety do dnia dzisiejszego normalność w tym zakresie nie została przywrócona. Dlatego tego, jako Kukiz’15 wcześniej, a teraz z przedstawicielami ROMBu zabiegaliśmy o to, żeby broń była jednak bardziej dostępna. Chodzi nam o to, żeby komendant wojewódzki policji nie miał możliwości bez podania przyczyny odmówienia wydania pozwolenia na broń. Chcemy, żeby nie było to tak, jak kupno bułeczek w sklepie. Trzeba spełnić określone warunki. Trudno, żeby człowiek chory psychicznie, czy też człowiek karany za przestępstwa, mógł mieć prawo do kupienia broni. To nie o to chodzi. Chodzi o to, żeby człowiek, który spełnia warunki, a więc: niekarany sądownie, zdrowy psychicznie, dojrzały emocjonalnie mógł posiadać broń bez zadawania mu pytania "po co panu ta broń?". Kogo to obchodzi?

Marek Jakubiak

ŚwiatRolnika.info: Celowo spytałem o Ukrainę, gdyż wróg jest realnie u naszych bram. Wojna na Ukaranie pokazuje, że cywil mający broń może skutecznie powstrzymać agresora.

Marek Jakubiak: Może nie tyle, ile powstrzymać, ale realnie dokuczyć. Broń w domu nie oznacza, że ciągle się z tej broni strzela. W Polsce strzelać można jedynie na strzelnicy. Broń w domu "oswaja" z nią. Fakt posiadania broni uczy również odpowiedzialności za to narzędzie, którym można zadać cierpienia albo śmierć. Życie z tą bronią czy oswajanie się z tą bronią jest czymś pozytywnym.

Mamy bardzo mało wypadków z bronią. Oznacza to, że Polacy są dojrzałym narodem. W tej chwili w domach jest ok. 140 tys. broni czarnoprochowej, sześciostrzałowej i nie słychać, żeby były jakieś wypadki, żeby ktoś kogoś zabił. Są to brednie przekazywane przez socjalistów. Te obsesyjne wręcz stwierdzenia daje się jednak pokonać. Podobne argumenty padają w przypadku uprawy konopi w celach leczniczych. Polacy będą uprawiać konopie do jarania w bramach. Jak dostana możliwość otrzymania zgodnie z prawem broni, to się pozbijają.

Robi się z nas półgłówków, którymi nie jesteśmy. To jest efekt działania 70 lat socjalizmu. To niestety w naszych głowach do dzisiaj jest gdzieś zakodowane i z tym walczymy. Musimy zmienić stosunek samych do siebie. Trzeba mieć szacunek do samego siebie. Naród polski jest mądrym narodem. Ludzie są dojrzali i wiedzą, że broń może stanowić zagrożenie. Muszą mieć jednak prawo wyboru.

Federacja dla Rzeczpospolitej od samego początku do samego końca twierdzi, że jesteśmy obywatelami dojrzałymi i nie może tak być, że Niemcy Niemców traktują lepiej, niż Polacy Polaków.

Czytaj także:  Andrzej Turczyn: By się bronić, obywatele potrzebują broni palnej


Autor: Oliver Pochwat

Łukasz Warzecha: Nie obawiam się bojkotu w wykonaniu Otwartych Klatek


Autor: Polska Agencja Prasowa

Władysław Kosiniak-Kamysz: Przedsiębiorcy to sól ziemi


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Czternasta emerytura to troska o najsłabszych


BULT SMOGOWICZE