PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Krzysztof Ciecióra: W pierwszej kolejności myślimy o naszych rolnikach

Krzysztof Ciecióra: W pierwszej kolejności myślimy o naszych rolnikach

Autor: Oliver Pochwat 2022-04-08 13:00:00
Krzysztof Ciecióra

Krzysztof Ciecióra jest zdania, że wojna na Ukrainie w znaczy sposób, wpływa na rolnictwo w Polsce. Skutki konfliktu będą długofalowe również dla świata.

Konflikt wywołany przez Federacje Rosyjską poważnie zachwiał sytuacją na świecie. Wiele obszarów utraciło dostęp do żywności. Przerwane łańcuchów dostaw oraz sankcję nałożone na Rosję i Białoruś wpływają na sytuację rolników w Polsce.

ŚwiatRolnika.info: Jaki jest obecny wpływ wojny na Ukrainie na europejskie rolnictwo?

Krzysztof Ciecióra: Wpływ jest zasadniczy. W momencie, w którym Ukraina nie jest w stanie produkować żywności w tej skali, jakiej robiła to dotychczas, to na Europę przesuwa się obowiązek zabezpieczenia żywnościowego. Potrzeba stworzenia odpowiednich magazynów, buforów, aby mieć pewność, że tej żywności nam nie zabraknie. Oczywiście Polska produkuje znacznie więcej żywności, niż potrzebuje.

Ukraina w znacznym stopniu żywiła kraje Afryki i Bliskiego Wschodu. Dzisiaj obserwujemy zwrot tych krajów ku Europie a szczególnie ku Polsce. To będzie dla nasz ogromna odpowiedzialność jak te potrzeby zabezpieczyć.

Krzysztof Ciecióra

Nie można nie wspomnieć o nawozach i środkach chemicznych. Dużą sześć surowców potrzebnych do produkcji nawozów pozyskiwaliśmy z Rosji i Białorusi. Dzisiaj wiemy, że trzeba radykalnie zmienić dostawców. To również będzie wiązało się z łańcuchem dostaw oraz cen. To już i w przyszłości będzie miało wpływ na rolnictwo w Polsce.

ŚwiatRolnika.info: Powoli na naszych barkach leży odpowiedzialność za Europę i świat.

Krzysztof Ciecióra: Oczywiście, ale w pierwszej kolejności zawsze będziemy myśleć o naszych konsumentach i naszych producentach. Koszty produkcji wzrosły. Widzimy co dzieje się, chociażby z paliwami. Dlatego odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywnościowe Polski nigdy niebyła aż tak zasadnicza. Dzisiaj rozmawiamy o tym na forum Unii Europejskiej.

Właśnie z powodu bezpieczeństwa żywnościowego będziemy przeznaczać pieniądze na wsparcie rolników w Polsce.

Czytaj także: Eksport zbóż z Ukrainy zanotował czterokrotny spadek wolumenu