PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Jarosław Sachajko: Powinniśmy wspierać naszą gospodarkę

Jarosław Sachajko: Powinniśmy wspierać naszą gospodarkę

Autor: Oliver Pochwat 2022-05-11 14:00:00
Jarosław Sachajko

Jarosław Sachajko ocenił dla portalu ŚwiatRolnika.info rolę patriotyzmu konsumenckie w napędzaniu gospodarki, jak również poprawy sytuacji polskiego rolnika.
Patriotyzm konsumencki jest jednym z podstawowych motorów napędowych gospodarki. Ma on niezwykle ważne znaczenie w czasach szalejącej inflacji, wojny na Ukrainie oraz spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią COVID-19.b

ŚwiatRolnika.info: Jaka jest rola patriotyzmu konsumenckiego w dobie wojny na Ukrainie?

Jarosław Sachajko: Niekoniecznie powinniśmy to rozpatrywać w kontekście wojny na Ukrainie. To powinno być od zawsze zrozumiałe przez właściwie wszystkich, również przez rolników. Jest problem totalnego niezrozumienia podstawowej kwestii. Pieniądze biorą się z pracy, a praca daje nam pieniądze, owoce poniesionego wysiłku. W zależności jak płynnie będzie to skonstruowane, tak my będziemy konsumowali owoce tej pracy. Jeżeli coś produkujemy to nie dla siebie, tylko dla konsumentów.
Jak nie zrozumiemy tej prostej zasady, że patriotyzm konsumencki, korzystanie z usług i produktów wyprodukowanych przez Polaków daje nam lokalnie pieniądze to dalej będziemy dawali zarobić Holendrom, Francuzom, Niemcom, a sami będziemy coraz biedniejsi.

Wypracowane przez nas pieniądze powinny zostać tutaj, poczynając od gmin naszych małych ojczyzn po budżet państwa nasze wspólne pieniądze. Jeżeli będziemy kupowali produktu zagraniczne, to wspomagamy podmioty i rolników zagranicznych. To cały czas nie jest przez wszystkich zrozumiane. Jeżeli kupimy jakąś usługę lub produkt taniej z zagranicy, to spowoduje to, że nasz sąsiad, przyjaciel, członek rodziny w konsekwencji zbankrutuje.

W tej chwili mamy szczególnie trudną sytuację. Na Ukrainie trwa wojna. Powinniśmy wspomagać naszą gospodarkę. Nie powinniśmy patrzeć na cenę produktu czy usługi, tylko na to, żeby wybrany przez nas produkt był polski. Powinniśmy wybierać polskie produkty i korzystać z polskich usług gdyż tak możemy zadbać o dochody naszych polskich rodzin.

Polski rolnik musi zarabiać pieniądze. Idą trudne czasy, widzimy jak, produkty drożeją. W Biblii jest napisane: "Jeden drugiego brzemiona noście", oznacza to, że jeśli ja będę korzystał z produktów innych Polaków, spowoduje, że tym innym Polakom będzie się żyło lepiej. Jeżeli ci inni ludzie będą kupowali produkty, które ja wyprodukuje, to wszystkim nam będzie znacznie lepiej.
Tutaj też kłania się wiersz Juliana Tuwima sprzed drugiej wojny światowej którego uczyliśmy się jeszcze w szkołach podstawowych "Wszyscy dla wszystkich”: „… Murarz domy buduje, Krawiec szyje ubrania, Ale gdzieżby co uszył, Gdyby nie miał mieszkania? …", każdy jest potrzebny, a jednocześnie, korzystając z jego usług, razem budujemy wspólnotę i naszą wspólna pomyślność. Jest to szczególnie ważne w tych trudnych czasach, które mamy obecnie i tych jeszcze trudniejszych, które w najbliższych miesiącach się pojawią. 

Czytaj taże: Krzysztof Bosak: Patriotyzm konsumencki jest ważny, ale powinien być dobrowolny

 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Wzywam do izolacji rosyjskiego prezydenta 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Moskwa: Chcemy odnowić połączenie energetyczne Polski i Ukrainy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Von der Leyen: Zielony wodór pomoże Europie w uniezależnieniu się od Rosji


BULT SMOGOWICZE