Talk icon

Wywiady

30-05-2022

Autor: Oliver Pochwat

Marek Budzisz: Putin uczynił z żywności narzędzie polityki imperialnej

Marek Budzisz

Marek Budzisz w rozmowie z Oliverem Pochwatem odniósł się do działań Rosji na Ukrainie skupionych na niszczeniu upraw i kradzieży sprzętu rolniczego.

Wojna na Ukrainie trwa już 96 dni. Każdy dzień wojny przynosi nam kolejne dowody na bestialstwo Rosji. Żołnierze Federacji Rosyjskiej kradną wszystko, co przedstawia jakąkolwiek wartość, w tym sprzęt rolniczy, jak również produktu rolne. Czy w działaniach Rosji można dostrzec "podobieństwa" do Hołodomoru?, czyli Wielkiego Głodu Na Ukrainie, który miał miejsce w latach 30.

Marek Budzisz – nowy Wielki Głód?

Wielki Głód na Ukrainie miał miejsce w latach 1932–1933. Został sztucznie wywołany przez administrację Stalina, żeby zmusić chłopów do kolektywizacji oraz aby zdobyć zboże na eksport. Czy działania Federacji Rosyjskiej na Ukrainie to powtórka z historii?

"Jeżeli uznamy, że wywołanie Wielkiego Głodu przez Stalina było pewnym narzędziem do osiągnięcia celów politycznych, to tu podobieństwo istnieje. Rosja używa w sposób celowy, zaplanowany narzędzi związanych z żywnością po to, żeby poprawić swoją politykę, czy pozycję negocjacyjną. Tu trzeba poczynić jedno zasadnicze rozróżnienie. Nie chodzi, o kolokwialnie mówiąc zagłodzenie Ukrainy. To jest perspektywa dość odległa. Ukraina jest znaczącym producentem i eksporterem żywności. Nawet na tym okrojonym terytorium, mówiąc w pewnym skrócie, jest sama siebie w stanie wyżywić. Tu chodzi o zdestabilizowanie sytuacji na świecie" – wyjaśnił Marek Budzisz.

Europejski Zielony Ład – Warto?

Unia Europejska dąży do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zrobienia Europy naturalnej klimatycznie. W tym celu przygotowała pakiet Fit for 55, którego istotną częścią jest Zielony Ład. W ocenie ekspertów pakiet ten zmniejszy konkurencję Europy, ograniczy produkcję w rolnictwie. Izabela Kloc w rozmowie z wPolityce.pl. powiedziała: "Zielony Ład jest eksperymentem ideologicznym wprowadzającym nowe, nigdzie nietestowane regulacje, które mają ogromny wpływ na każdą dziedzinę życia. Jeśli chcemy przewidzieć jego skutki za 10–15 lat, to łatwiej jest wróżyć z fusów albo kryształowej kuli, niż opierać się na dokumentach unijnych". Jak powinna zachować się Europa w obecnej sytuacji? Dalej brnąc w Zielony Ład czy zwiększyć produkcje?

"Wydaje mi się, że pakiet Fit for 55, o którym rozmawiamy, był zbudowany o dwa podstawowe założenia. Po pierwsze rolnictwo, jako takie powinno być wypchnięte z Unii Europejskiej. Między innymi Ukraina miał być zapleczem żywnościowym dla państw Unii Europejskiej. Po drugie to był program i nadal jest, który uprzywilejowuje bogatsze państwa. Zakłada on zmianę technologii produkcji, zmianę parametrów sprzętowych. Wymaga to znaczących nakładów inwestycyjnych. W Polsce mamy rozdrobnione rolnictwo więc siła kapitałowa farmera polskiego jest mniejsza, niż siła kapitałowa rolnika niemieckiego" – zauważył Marek Budzisz.

Czytaj także: Andrzej Sadowski: Nie jesteśmy skazani na kryzys

swiatrolnika.info 2023