Talk icon

Wywiady

13-06-2022

Autor: Oliver Pochwat

Janusz Kowalski: Zaufanie do UE trzeba odłożyć do lamusa

Janusz Kowalski

Janusz Kowalski w rozmowie z Oliverem Pochwatem skomentował kamienie milowe, które będzie musiała realizować Polska, aby otrzymać pieniądze w ramach KPO.

W sobotę 11 czerwca Zarząd Krajowy Solidarnej Polski przyjął uchwałę w sprawie tzw. kamieni milowych, które zostały zawarte w Krajowym Planie Odbudowy. Jak czytamy w uchwale: "Od 2020 r. Solidarna Polska konsekwentnie przestrzega przed rezygnacją z części polskiej suwerenności w zamian za unijny kredyt zwany Krajowym Planem Odbudowy. Dlatego w Sejmie zagłosowaliśmy przeciwko tej pożyczce. Mimo że Polska musi ten kredyt w całości spłacić, Komisja Europejska nadal go nie wypłaciła i szantażuje kolejnymi szkodliwymi dla naszego kraju warunkami".

Janusz Kowalski – KPO to kredyt!

Krajowy Plan Odbudowy to program, na który składa się z 54 inwestycji i 48 reform. Polska ma otrzymać 158,5 mld złotych, w tym 106,9 mld złotych w postaci dotacji i 51,6 mld złotych w formie preferencyjnych pożyczek. Fundusze mają być zainwestowane w rozwój gospodarki, innowacje, środowisko, cyfryzację, edukację i zdrowie. Czy aby na pewno jest to jednak pożyczka?

"Pieniądze, które otrzymujemy z KPO, są jednym wielkim kredytem. To, czy nazywają się pożyczką, czy dotacją nie zmienia faktu, że Polska do 2058 r. musi spłacić całość KPO. Ani jednego eurocenta nie dostaniemy za darmo. Bardzo ważna informacja na okoliczność tego programu. Już do dnia dzisiejszego Polska spłaciła miliard złotych w ramach właśnie różnych ukrytych opłata m.in. za plastic tax i za pożyczone od Komisji Europejskiej pieniądze z KPO, których bezprawnie do tej pory Komisja Europejska Polsce nie wypłaciła" – powiedział Janusz Kowalski.

Janusz Kowalski

Nie było konsultacji z Solidarną Polską

Opublikowane kamienie milowe, które będą musiały być zrealizowane przez Polskę, wywołały duże poruszenie na scenie politycznej. Marek Suski przekonywał w rozmowie z Robertem Mazurkiem, że głosował za Krajowym Planem Odbudowy, ale nie za żadnymi aneksami. Pojawiły się również głosy, że przyjęte rozwiązania to utrata naszej suwerenności.

Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z Michałem Kolanką stwierdził, że: "kamienie milowe, Krajowy Plan Odbudowy, został przyjęty przez Radę Ministrów, jako dokument, prawie rok temu, a właściwie ponad rok temu, pod koniec kwietnia 2021 roku. Tam były kamienie milowe oraz upoważnienie do tego, by jeszcze drobne korekty na poziomie dalszych negocjacji robić przez ministra funduszy i politycy regionalnej. Być może koledzy z Solidarnej Polski, niestety, kolejny raz szukają jakiegoś sposobu na wyróżnienie się. Jest wiele fajniejszych, lepszych, pożyteczniejszych sposobów: chociażby przyspieszenie informatyzacji w wymiarze sprawiedliwości". Kto zatem w rządzie Zjednoczonej Prawicy odpowiada za negocjacje i przyjęte warunki?

"Rzecznik rządu ma prawo mieć swoje zdanie, jeżeli uważa, że małą korektą jest np. opodatkowanie umów cywilno-prawnych, czy opodatkowanie samochodów lub zmianę regulaminu Sejmu, a więc te wszystkie decyzji, które nie były konsultowane z Solidarną Polską i ministrami rządu. Najlepszym dowodem jest stanowisko, już po konferencji Solidarnej Polski marszałka Ryszarda Terleckiego, który wprost powiedział, że nie zgadza się również na opłaty na samochody. Dokładnie powtórzył postulat Solidarnej Polski. Skoro tak, to oznacza to, że marszałek Terlecki również nie był świadomy tego, że takie zobowiązanie zostało zawarte przez ministra Grzegorza Pudę" – wyjaśnił gość Olivera Pochwata.

Czytaj także: Mariusz Gosek: Unijne pomysły klimatyczne są absurdalne

swiatrolnika.info 2022