Talk icon

Wywiady

02-05-2022

Autor: Oliver Pochwat

Daniel Alain Korona: Zapewniamy rolnikowi wypłacalność

Daniel Alain Korona

Daniel Alain Korona uważa, że za sukces spółki Elewarr to zamiana sposobu zarządzania i dobra koniunktura na rynku. Jaka jednak będzie przyszłość Elewarru?

Elewarr to spółka skarbu państwa, której zadaniem jest magazynowanie i przechowywanie zbóż, rzepaku i innych surowców pochodzenia rolniczego oraz obrót tymi surowcami. Oferuje również usługi przechowywania surowców rolnych dla podmiotów komercyjnych oraz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Jaka jednak będzie rola Elewarru w Krajowej Grupie Spożywczej?

Daniel Alain Korona – Bezpieczeństwo żywnościowe.

Elewarr jako spółka skarbu państwa oprócz świadczenia usług magazynowania i przechowywania produktów rolnych odgrywa również istotną rolę w systemie bezpieczeństwa żywnościowego państwa. Na czym polega to zadanie? O wyjaśnienie poprosiliśmy gościa Olivera Pochwata.

"Elewarr ma dwojaką rolę. Po pierwsze przechowujemy rezerwy strategiczne, czyli oddziałują na rynek. Są one przechowywane w magazynach przez określony okres. Wynosi on 3 lata. W związku z tym wspomniane rezerwy strategiczne oddziałują tym, że musimy kupić określoną liczbę zboża w damy roku, żeby wyrotować część rezerw. Robimy taką podmianę. Kupujemy nowe zboże, a stare odsprzedajemy" – wyjaśnił prezes Elewarru.

"W ten sposób im wyższy jest poziom rezerw strategicznych, im większa będzie nasza rotacja, tym bardziej oddziałujemy na rynek. Niezależnie jednak od wspomnianych rezerw strategicznych skupujemy zboże na własny rachunek" – dodał.

Daniel Alain Korona – Wojna na Ukrainie.

Wojna na Ukrainie wpływa na Europę, ale również i świat. W jaki sposób konflikt wpływa na gospodarkę w Polsce i funkcjonowanie Elewarru?

"Wzrost cen energii, to poniekąd skutek wojny na Ukrainie, która wpłynęła na ceny zbóż. W lutym cena pszenicy konsumpcyjnej oscylowała na poziomie 1200 zł za tonę. W tej chwili namy ceny na poziomie 1700 zł za tonę. Wzrost o 500 zł, to nie wynik podaży czy popytu w Polsce, tylko jest to poboczny skutek wojny na Ukrainie. Dla Elewarru ma to znaczenie. Wyższa cena w skupowa, którą musimy stosować, oznacza wyższego kredytu, który musimy zaciągnąć, żeby skupić zboże w okresie żniwnym. Ten efekt już jest i nie sądzę, żeby się znacząco pogłębił. Jest obawa, że zboże ukraińskie zaleje Polskę. Nie mam takich obaw z tytułu ograniczonej przepustowości naszej granicy" –  wytłumaczył Daniel Alain Korona.

Czytaj także: Edward Siarka: Las pełni funkcję przyrodniczą, społeczną i gospodarczą

swiatrolnika.info 2023