movie-icon

Video

Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

12-09-2023

Autor: Sebastian Wroniewski

Skup mleka w Polsce notuje stały wzrost! Ekspert: Trend ten utrzymujemy od kilku lat

Skup mleka w Polsce od wielu lat notuje systematyczny wzrost. Każdego roku wzrost ten wynosił około 2%. 

Jak informuje w najnowszych (O)cenach Rolniczych Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej w 2022 roku skup odnotował wyższy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniósł 2,2%.

Skup mleka w Polsce utrzymuje trend wzrostowy

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego meldunkowy skup mleka w lipcu 2023 roku wyniósł 1 087,6 mln litrów.

“Lipcowy skup był o 1,2% większy od tego odnotowanego w czerwcu. Jednocześnie w okresie styczeń-lipiec 2023 r. skup meldunkowy mleka wyniósł 7 490,6 mln litrów. Oznacza to, że skupiono o 1,5% więcej mleka niż w analogicznym okresie 2022 roku” – podkreśla Jarosław Malczewski w najnowszych (O)cenach Rolniczych.

Ukraińskie koncerny mleczarskie zainteresowane polskim mlekiem

Niedobór mleka surowego na Ukrainie zmusza krajowe przedsiębiorstwa mleczarskie do przekierowania swojej uwagi na sąsiednie kraje Unii Europejskiej. 

Zdaniem dyrektora wykonawczego ukraińskiego związku przedsiębiorstw branży mleczarskiej Arsena Didura, we wrześniu ukraińskie koncerny mleczarskie mają zawrzeć umowy z polskimi przedsiębiorstwami na zakup około 15–20 tys. ton mleka surowego miesięcznie.

“Według Didura w Polsce panuje obecnie nadwyżka podaży surowego mleka. Jeżeli mu wierzyć, to polskie mleczarnie opracowały już ofertę dla niektórych ukraińskich firm mleczarskich, umożliwiając im zakup surowego mleka po stawce 0,39 euro za kilogram. Warto zauważyć, że ukraińskie gospodarstwa sprzedają mleko po jednolitej cenie, wskazując, że taki poziom cen sprzyja stabilności działania ukraińskich przedsiębiorstw mleczarskich” – wyjaśnia prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej.

Zobacz także: Popyt na artykuły mleczarskie wciąż jest niski! Ekspert: Wpływ na to ma wysoka inflacja

swiatrolnika.info 2023