O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

10-08-2023

Autor: Świat Rolnika

Embargo na polskie artykuły możliwe? Malczewski: Może to być odwet Ukrainy za zablokowane zboże

Czy Ukraina nałoży embargo na polskie artykuły mleczarskie w najbliższym czasie? Jakie konsekwencje mogą płynąć z tej decyzji dla naszego rynku?

Jak wskazuje w (O)cenach Rolniczych Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej działania Ukrainy mogą być odwetem za zablokowanie przez stronę polską importu zbóż od naszego wschodniego sąsiada.

Ukraina nałoży embargo na polskie artykuły?

Premier Ukrainy Denys Szmyhal zaapelował do Polski o otwarcie rynku na import zboża z Ukrainy po 15 września. Oświadczenie złożył na posiedzeniu rządu.

Szmyhal zaznaczył, że z kolei Ukraina obiecuje "współpracę i dialog ekspercki zamiast haseł i doraźnych politycznych korzyści". Denys Szmyhal podkreślił, że Rosja, z powodu wycofania się z umowy zbożowej, utrudniła eksport produktów rolnych z Ukrainy.

Ukraina zapowiedziała sankcje odwetowe dla Polski, których konsekwencją będzie jeszcze w lipcu 2023 embargo na polskie artykuły mleczarskie.

Jak kształtowały się ceny podstawowych produktów rolnych?

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych zanotowały spadki w czerwcu 2023 r. o 3,3% w porównaniu z poprzednim miesiącem i aż o 8,3% w stosunku do tego samego okresu w zeszłym roku roku.

W skupie za hektolitr mleka płaciło się 193,58 zł, co oznaczało spadek o 6,3% w porównaniu z miesiącem poprzednim oraz aż o 14,8% niższe ceny niż w czerwcu 2022 r.

Dodatkowo w Wielkiej Brytanii zaobserwowano zatrzymanie się spadku cen mleka w skupie. Kilka spółdzielni mleczarskich ogłosiło swoje zamiary utrzymania lub nawet podwyższenia cen mleka, co budzi nadzieję na zakończenie cyklu obniżek cen, które dominowały w sektorze przez ostatnie 6 miesięcy.

Zobacz także: Nadprodukcja mleka utrzymuje spadek cen! Ekspert: Branża mleczarska ma poważny problem

swiatrolnika.info 2023