O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

18-07-2023

Autor: Świat Rolnika

Nadprodukcja mleka utrzymuje spadek cen! Ekspert: Branża mleczarska ma poważny problem

Nadprodukcja mleka na terenie Unii Europejskiej sprawia, że nadal utrzymuje się spadkowy trend cenowy surowca odnotowywany od kilku tygodni.

Jak wskazuje w (O)cenach Rolniczych Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej na unijnym rynku wciąż obserwuje wzrost produkcji mleka, co zresztą potwierdzają dane EUROSTATu. Przez pierwsze 5 miesięcy bieżącego roku skupiono o 0,9% mleka więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Podobny wzrost produkcji notuje się w Polsce.

Nadprodukcja mleka podtrzymuje spadek cen

Coraz niższa cena mleka, to problem nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.  Nadprodukcja mleka w krajach Unii Europejskiej powoduje dalszą presję na spadek cen, który zatacza coraz szersze koło. 

“Średnia cena mleka o zawartości tłuszczu 4,2% w UE w czerwcu 2023 wciąż oscylowała na poziomie 0,449 euro za kg, jednak coraz powszechniej słychać było o drastycznych spadkach” – wskazuje Jarosław Malczewski.  

Największa niemiecka spółdzielnia mleczarska planuje w lipcu 2023 r. swoim członkom wypłacić cenę ok. 0,36 euro za kg, czyli ok. 1,70 netto za litr. 

“Niemcy zwykli cenę za mleko skupowe obniżać wraz z trendem rynkowym, co w Polsce napotyka na opór. Mleczarnie dość często zwlekają z obniżkami cen dość długo, być może nawet zbyt długo” – podkreśla ekspert. 

Obecna sytuacja niesie ze sobą obecnie poważne zagrożenie dla mleczarni, które stają w obliczu ryzyka ponoszenia znacznych strat. Nieuniknione jest, że w przyszłości będą zmuszone przenieść te obciążenia na swoich dostawców mleka.

“W przeciwnym razie co najmniej kilku mleczarniom w Polsce grozi postawienie w stan upadłości, co dodatkowo doprowadzi do zachwiania konkurencji na rynku. Z całą pewnością nie jest to w interesie rolników” – wyjaśnia prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej.

“Powinniśmy mieć świadomość, że obecna, uśredniona wartość mleka surowego wynosi około 1,70zł. Można to wyliczyć, wychodząc od aktualnych cen artykułów mleczarskich” – dodaje.

Zobacz także: Branża mleczarska ma dość polityki UE! Malczewski: 14 krajów wzywa do podjęcia pilnych działań

swiatrolnika.info 2023