O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

29-08-2023

Autor: Świat Rolnika

Ceny produktów rolnych nadal notują spadki! Ekspert: Zmiana rok do roku jest dwucyfrowa

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych nadal notują spadki na krajowym rynku – w skali miesięcznej jest to spadek o 2 procent, natomiast w rocznej to już prawie 12% 

Jak informuje w najnowszych (O)cenach Rolniczych Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej w przypadku mleka płacono za nie o 2,5% mniej niż w poprzednim miesiącu i o 19,3% – niż w lipcu 2022 r.  Dodatkowo według zapowiedzi jeszcze w tym tygodniu Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych rozpocznie skup masła, jak również odtłuszczonego mleka w proszku.

Ceny produktów rolnych z kolejnymi spadkami 

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych zanotowały spadek w lipcu 2023 roku zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 2,0%), jak i w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (o 11,8%).

Jak wyjaśnia w najnowszych (O)cenach Rolniczych Jarosław Malczewski spadki dotknęły również cen mleka 

“Za hl mleka płacono w skupie 188,67 zł, tj. o 2,5% mniej niż w poprzednim miesiącu i o 19,3% – niż w lipcu 2022 r.” – wyjaśnia ekspert.

Dodatkowo jeszcze w tym tygodniu Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych rozpocznie skup masła, jak również odtłuszczonego mleka w proszku. 

“Mamy nadzieję, że to pomoże w cenie, że ona się ustabilizuje i może, daj Boże, wzrośnie” – poinformował minister Robert Telus podczas briefingu prasowego.

Jak wygląda sytuacja na ukraińskim rynku mleczarskim? 

Zdaniem analityków rynkowych pomimo trwających działań wojennych, masowych ograniczeń imigracyjnych i eksportowych, ukraińskie mleczarstwo wykazuje pewne oznaki ożywienia.

“Ukraińska Państwowa Służba Statystyczna oszacowała, że na koniec 2022 roku działalność ograniczyły 43 firmy mleczarskie – które stanowią 11 procent wszystkich firm” – podkreśla prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej.

Mimo utraty części mocy produkcyjnych, w ubiegłym roku przetwórstwo mleka wykazało jedynie umiarkowany spadek wydajności produkcyjnej, oszacował Ukraiński Związek Firm Mleczarskich. 

“W 2022 r. wyniosła ona 2,93 mln ton w porównaniu z 3,2 mln ton w 2021 r. Mimo to ogólnie rzecz biorąc, produkcja przemysłu mleczarskiego w zeszłym roku spadła o 22%” – dodaje Jarosław Malczewski.

Zobacz także: Rynek mleka zmaga się z szeregiem trudności! Ekspert: Problem obejmuje coraz większy obszar świata

swiatrolnika.info 2023