O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

22-08-2023

Autor: Świat Rolnika

Rynek mleka zmaga się z szeregiem trudności! Ekspert: Problem obejmuje coraz większy obszar świata

Rynek mleczarski zmaga się z coraz większymi trudnościami, które zaczynają obejmować coraz większy obszar świata. 

Jednak jak wyjaśnia w najnowszych (O)cenach Rolniczych Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej powoli zaczyna pojawiać się światełko w tunelu. 

Czy rynek mleka wyjdzie na prostą?

Od jakiegoś czasu pojawiają się informacje, że kryzys na rynku mleka dotyka głównie Polskę. Informacja ta nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości, ponieważ trudności zaczynają dotykać coraz większą liczbę krajów. Jednak jest nadzieja, że w najbliższej przyszłości sytuacja dla całego globalnego sektora mleczarskiego odwróci się na lepsze.

“Wbrew pojawiających się co jakiś czas informacjom o tym, że obserwowane trudności na rynku mleka mają jedynie biało-czerwone barwy, problem obejmuje już coraz większe obszary świata. Jak się okazuje, wreszcie widać światełko w tunelu” – wyjaśnia Jarosław Malczewski.

Po okresie spadku trwającym 8 miesięcy amerykańscy rolnicy mogą odnotować poprawę swojej sytuacji, a wszystko to za sprawą rosnących cen sera. 

“Trudno jednak wyrokować o wpływie tych czynników na rynek starego kontynentu, bo tutaj mamy do czynienia z dużą zmiennością kosztów nakładów, co sprawia, że rynek jest trudny do prognozowania. Amerykanie, przynajmniej jeśli chodzi o ich rynek mleka, są dobrej myśli” – podkreśla prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej.

Rząd udziela wsparcia polskiemu przemysłowi

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia programu rządowego pn. „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.”, przedłożoną przez Ministra Rozwoju i Technologii. 

“Rząd udzieli wsparcia firmom z sektora przemysłowego, które ponoszą dodatkowe koszty ze względu na podwyższone ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego. Pomoc pozwoli przedsiębiorstwom utrzymać płynność, rentowność, miejsca pracy oraz zdolności produkcyjne. Do wsparcia uprawnione jest ok. 3 tys. firm. W latach 2023-2024 rząd przeznaczy na program ponad 5,5 mld zł” – wyjaśnia ekspert w najnowszych (O)cenach Rolniczych. 

Zobacz także: Ceny mleka zanotują spadek w przyszłym roku! Ekspert: Głównym winnym jest słabnący popyt

swiatrolnika.info 2023