O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

10-08-2023

Autor: Świat Rolnika

Brytyjski sektor mleka odzyskuje optymizm! Ekspert: Ceny mleka wzrosną w najbliższej przyszłości

Brytyjscy producenci mleka zaczynają mieć powody do odzyskania optymizmu. Kilka tamtejszych mleczarni zadeklarowało podniesienie ceny mleka w najbliższym czasie.

Jak wskazuje w (O)cenach Rolniczych Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej fakt ten rzuca nowe światło na bieżącą sytuacją w brytyjskim mleczarstwie. Ekspert odniósł się również do sytuacji w rosyjskiego przemysłu mleczarskiego w który uderzył najnowszy pakiet sankcji nałożony przez kraje Zachodu. 

Brytyjskie mleczarnie mają zamiar podnieść ceny mleka

Brytyjskie mleczarnie, które znajdują się już poza Unią Europejską, nareszcie dają rodzimym rolnikom podstawy do optymistycznego myślenia o swojej przyszłej działalności.

“Kilka tamtejszych spółdzielni mleczarskich zadeklarowało ostatnio zamiar utrzymania lub podwyższenia ceny mleka. Rzuca to nowe światło na sytuację bieżącą, bo są powody do twierdzenia, że trend obniżek cen, który dominował w branży mleczarskiej w Wielkiej Brytanii przez ostatnie pół roku, może się zakończyć” – wyjaśnia w najnowszych (O)cenach Rolniczych Jarosław Malczewski.

Jednocześnie w innej części świata Rosjanie aktywnie działają oraz podejmują wysiłki, aby wyjść z trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się na własne życzenie.

“Zdaniem Romana Czujbaka, kierownika odpowiedzialnego za koordynację z władzami w rosyjskim stowarzyszeniu producentów mleka Sojuzmołoko, wdrożony przez Radę Europejską 23 czerwca jedenasty już pakiet sankcji wobec Rosji może znacząco wpłynąć na rosyjski przemysł mleczarski” – podkreśla ekspert. 

Producenci mleka nadal zmagają się z wysokimi kosztami

Według kwartalnej analizy kosztów opracowanej przez Biuro ds. Ekonomiki Rolnictwa i Studiów Wiejskich (BAL), koszty produkcji mleka w Niemczech wynoszą 46,68 centa za kilogram 

“Oznacza to, że koszty produkcji spadły tylko o 1 cent od stycznia 2023 r., podczas gdy w przypadku średniej ceny producenta sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W styczniu wynosiła ona 56,91 centa i od tego czasu znacznie spadła do 45,11 centa za kg w kwietniu, kończąc krótki okres pokrywania kosztów przez ceny mleka. Oznacza to, że producenci mleka po raz kolejny borykają się z produkcją mleka poniżej kosztów jego wytworzenia” – wyjaśnił Jarosław Malczewski. 

Zobacz także: Embargo na polskie artykuły możliwe? Malczewski: Może to być odwet Ukrainy za zablokowane zboże

swiatrolnika.info 2023