O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

18-08-2023

Autor: Świat Rolnika

Zboże techniczne zalało młyny i piekarnie! Prokuratura stawia pierwsze zarzuty

Zboże techniczne

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie poinformowała o pierwszych postępach w śledztwie zbożowym. Trzy osoby, które importowały tzw. “zboże techniczne” z Ukrainy usłyszały zarzuty.

Obecnie w ramach śledztwa prowadzonego przez rzeszowską prokuraturą udało się złączyć aż 92 różne postępowania z różnych zakątków kraju. Jak dotąd przeprowadzono imponującą liczbę 283 przeszukań, podczas których udało się zdobyć ważną dokumentację związana z badanymi podmiotami.

Trzy osoby usłyszały zarzuty za zboże techniczne

Obecnie Prokuratura Regionalna w Rzeszowie kieruje dochodzeniem w sprawie oszustw związanych z importem zboża z Ukrainy. Na tę chwilę poinformowano o postawieniu zarzutów trzem osobom. Importowały one zboże i rzepak z Ukrainy jako techniczne, a odsprzedawało jako konsumpcyjny, przy okazji fałszując deklaracje celne. Ziarno to trafiło do firm przetwórczych i młynów, a następnie jako mąka do piekarni lub jako surowiec do produkcji oleju.

“Pierwszy podejrzany usłyszał zarzuty oszustwa na szkodę polskiej spółki zajmującej się handlem zbożem poprzez sprzedaż jej ponad 111 ton pszenicy i wcześniejsze zatajenie faktu, że została sprowadzona z Ukrainy jako zboże techniczne. Ustalona szkoda to prawie 150 tysięcy złotych” – poinformowała rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

Kolejny z podejrzanych został oskarżony o fałszowanie dokumentów dotyczących przeznaczenia zakupionego na terytorium Ukrainy ziarna pszenicy. Te sfałszowane dokumenty miały następnie posłużyć w agencji celnej do przeprowadzenia procedury odprawy dla importowanych towarów z Ukrainy. Ponadto oskarżony jest o popełnienie przestępstwa skarbowego poprzez wprowadzenie w błąd organu kontrolnego w kwestii klasyfikacji towaru jako technicznego, podlegającego reglamentacji pozataryfowej, podczas gdy w rzeczywistości towar miał być sprzedany na rynku rolniczo-spożywczym. Wartość towaru przekroczyła 91 tysięcy złotych.

Trzeci podejrzany również został oskarżony o popełnienie przestępstwa celnego poprzez wprowadzenie w błąd organu celno-skarbowego w związku z zadeklarowanymi 190 zgłoszeniami celnymi dotyczącymi towarów w postaci ziaren kukurydzy oraz 9 zgłoszeniami celnymi dotyczącymi ziaren rzepaku. Oszustwo polegało na przedstawieniu fałszywych informacji, że ziarna rzepaku i kukurydzy miały służyć celom technicznym, mimo że w rzeczywistości były to towary przeznaczone do obrotu na rynku rolniczo-spożywczym. Wartość tych towarów – wyliczona z faktur – wyniosła ponad 6,3 miliona złotych.

Prokuratura prowadzi obecnie 92 postępowania w tej sprawie

W stosunku do podejrzanych prokurator podjął działania prewencyjne, w tym wymóg wpłacenia poręczeń majątkowych oraz objęcie ich nadzorem policji. Co więcej, w przypadku dwóch z podejrzanych, prokurator zastosował zabezpieczenia majątkowe na kwotę 330 tysięcy złotych.

“Aktualnie w ramach prowadzonego przez Zespół Prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie śledztwa połączono 92 postępowania z całego kraju. Do tej pory przeprowadzono 283 przeszukania, w ramach których zabezpieczono dokumentację dotyczącą podmiotów objętych śledztwem. W sprawie realizowane są intensywne czynności dowodowe wynikające z przyjętego planu śledztwa. Sprawa ma charakter rozwojowy” – informuje rzecznik rzeszowskiej prokuratury.

Zobacz także: Anna Bryłka: Zboże techniczne wpływało do Polski bez żadnej kontroli

swiatrolnika.info 2023