O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-07-2023

Autor: Świat Rolnika

USDA opublikowała najnowszy raport! Ceny zbóż zanotowały gwałtowne spadki

Ceny zbóż

Ceny zbóż zanotowały znaczące spadki z początkiem obecnego tygodnia. Jednocześnie notowania soi i rzepaku poszły znacząco do góry. 

Efektem tych gwałtownych zmian jest publikacja najnowszego raportu USDA oraz danych o zapasach zbóż w Stanach Zjednoczonych.

Jakie prognozy przedstawia najnowszy raport USDA?

Najnowszy raport USDA gwałtownie wpłynął na ceny zbóż. Zakłada on, że ​​amerykańscy rolnicy zasiali o ponad 800 tys. hektarów kukurydzy więcej. Instytucja szacuje obszar uprawy kukurydzy na około 38,1 miliona hektarów w 2023 roku. To wzrost o 6% w porównaniu z zeszłym rokiem i znacznie powyżej szacunków z marca, które wynosiły 37,2 miliona hektarów.

Powierzchnia uprawy soi szacowana jest na zaledwie 33,8 mln hektarów. To spadek o 5% w porównaniu z 2022 r. i znacznie poniżej marcowej prognozy wynoszącej 35,4 mln hektarów.

USDA przewiduje, że całkowity areał pszenicy w 2023 r. wyniesie 20 milionów hektarów, co oznacza wzrost o 9% w stosunku do 2022 r. – ale równoczesny spadek o 200 000 hektarów w stosunku do marcowej prognozy, która wynosiła 20,2 miliona hektarów.

Ceny zbóż

Jak zmieniły się ceny zbóż?

Na początku tygodnia ceny kukurydzy w USA spadły o 7%, pszenicy o prawie 3%, a soi wzrosły o 5%. Ceny śruty sojowej wzrosły o prawie 4%, natomiast kontrakty na olej sojowy zanotowały wzrost o prawie 8%.

W Europie ceny nieco mniej drastycznie podążały za danymi z USA: rzepak wzrósł o 14 euro za tonę do poziomu 450 euro na giełdzie Euronext, a kukurydza spadła o 5 euro do 230 euro. Ceny pszenicy zakończyły notowania na poziomie  nieco poniżej 231 euro za tonę.

Dodatkowo prawdopodobnie jeszcze jedna rzecz będzie miała ogromny wpływ na dalszy rozwój cen: USDA poinformowało, że zapasy kukurydzy w USA na dzień 1 czerwca 2023 r. były o około 6% niższe niż w poprzednim roku. W przypadku soi zapasy były o 18% niższe niż przed rokiem. A zapasy pszenicy spadły o 17%.

Analitycy twierdzą, że niższe zapasy zboża wskazują na wyższą, niż oczekiwano konsumpcję i eksport, co powinno pozytywnie wpłynąć na ceny w dłuższej perspektywie.

Zobacz także: Susza uderzyła w USA i Europę! Ceny zbóż zareagowały gwałtownymi wzrostami

swiatrolnika.info 2023