O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-06-2023

Autor: Świat Rolnika

Susza uderzyła w USA i Europę! Ceny zbóż zareagowały gwałtownymi wzrostami

Ceny zbóż

Ceny zbóż zanotowały gwałtowny wzrost pod koniec ubiegłego tygodnia na rynkach w USA i Europie.

Głównym powodem wzrostów jest fala upałów po obu stronach Atlantyku i obawy o nowe zbiory. Dodatkowo w związku z możliwym załamaniem się czarnomorskiego porozumienia zbożowego sytuacja podażowa na świecie może być znacznie gorsza, niż oczekiwano.

Ceny zbóż ponownie w górę!

Ceny zbóż gwałtownie wzrosły pod koniec zeszłego tygodnia, zwłaszcza w Chicago, gdzie amerykańscy analitycy nadal przewidują bardzo suchą pogodę w pasie kukurydzy – co wpływa na potencjał kolejnych upraw soi i kukurydzy. Ceny kukurydzy w USA wzrosły o 4%, a pszenicy o 5%. Również w Europie zanotowano rosnące ceny zbóż. 

W południowej Europie zbiory rozpoczynają się bardzo wcześnie ze względu na utrzymującą się suszę, a we Francji właśnie rozpoczynają się zbiory jęczmienia ozimego.

Ekstremalna susza w pozostałych częściach Europy prawdopodobnie będzie miała znaczący wpływ na potencjał plonowania zbóż jarych i kukurydzy. 

„To wszystko przez pogodę. Perspektywy są coraz bardziej suche za każdym razem, gdy pojawiają się nowe informacje. Duża część pasa kukurydzy wyschnie” – wyjaśnił Sherman Newlin, analityk w Risk Management Commodities. Zarówno europejskie, jak i amerykańskie modele prognozowania pogody przewidują bardzo suchą sytuację w ciągu najbliższych 10 dni.

Dodatkowo Rosja ogłosiła w czwartek, że nie widzi pozytywnych perspektyw odnowienia czarnomorskiego porozumienia zbożowego, ponieważ zapisy, które dotyczą tego kraju, nie są realizowane. Jednak nie została jeszcze podjęta ostateczna decyzja w tej sprawie.

Zobacz także: Światowe ceny żywności ponownie w dół! Indeks jest najniższy od dwóch lat

fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023