O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-06-2023

Autor: Świat Rolnika

Światowe ceny żywności ponownie w dół! Indeks jest najniższy od dwóch lat

ceny żywności

Światowe ceny żywności według indeksu FAO (śledzącego miesięczne zmiany międzynarodowych cen najważniejszych towarów żywnościowych) osiągnęły w maju poziom 124,3 punktu.

Oznacza to spadek o 2,6 procent w porównaniu z kwietniem i poziom najniższy od maja 2021 roku. Majowy spadek indeksu jest konsekwencją dużych spadków światowych cen olejów roślinnych, zbóż i produktów mlecznych, które z nawiązką zrekompensowały wyższe ceny cukru i mięsa.

Jak zmieniły się ceny żywności w maju?

Ceny żywności w przypadku zbóż – według indeksu FAO – zanotowały w maju spadek o 4,8 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem, na czele z 9,8-procentowym spadkiem światowych notowań kukurydzy ze względu na korzystne perspektywy produkcji przy słabym popycie importowym. Światowe ceny pszenicy również spadły o 3,5 procent, odzwierciedlając duże dostawy i kolejne przedłużenie Umowy Zbożowej Morza Czarnego. Natomiast międzynarodowe ceny ryżu w maju nadal rosły, podtrzymywane przez zakupy w Azji i mniejsze dostawy w niektórych krajach eksportujących, takich jak Wietnam i Pakistan.

Indeks cen olejów roślinnych FAO spadł w maju o 8,7 procent, średnio o 48,2 procent poniżej poziomu z poprzedniego roku. Międzynarodowe ceny oleju palmowego wyraźnie spadły od kwietnia, ponieważ przedłużające się słabe globalne zakupy importowe zbiegły się w czasie ze wzrostem produkcji w głównych krajach produkujących. Światowe ceny oleju sojowego spadły szósty miesiąc z rzędu w wyniku rekordowych zbiorów soi w Brazylii i wyższych niż oczekiwano zapasów w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Ceny oleju rzepakowego i słonecznikowego nadal spadały z powodu dużych światowych dostaw.

ceny żywności

Jak kształtowały się ceny pozostałych produktów?

Indeks cen produktów mlecznych FAO spadł o 3,2 procent od kwietnia, na czele z gwałtownym spadkiem międzynarodowych cen sera, głównie ze względu na dużą dostępność eksportową przy sezonowo wysokiej produkcji mleka na półkuli północnej. Odbiły jednak międzynarodowe notowania mleka w proszku, podobnie jak notowania masła.

Indeks cen cukru FAO odnotował czwarty z rzędu miesięczny wzrost, o 5,5 proc. od kwietnia i osiągając poziom o prawie 31 proc. wyższy niż rok wcześniej. Skok odzwierciedlał mniejszą globalną dostępność, rosnące obawy dotyczące wpływu zjawiska El Niño na plony w przyszłym sezonie oraz opóźnienia w dostawach w związku z silną konkurencją ze strony soi i kukurydzy w Brazylii. Pozytywne perspektywy dla upraw trzciny cukrowej w Brazylii w 2023 r. zapobiegły większym miesięcznym wzrostom cen, podobnie jak niższe międzynarodowe ceny ropy naftowej.

Również ceny żywności w przypadku mięsa zanotowały wzrost o 1 procent. Wpływ na to miał przede wszystkim stały wysoki popyt na mięso drobiowe importowane z Azji oraz utrzymujące się niedobory podaży mięsa wołowego w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Zobacz także: Eksperci alarmują: Ukraińskie rolnictwo potrzebuje co najmniej 20 lat na odbudowę

fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023