O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-04-2023

Autor: Świat Rolnika

Szczepionka przeciw ASF coraz bliżej? Naukowcy zrobili obiecujące postępy

Szczepionka przeciw ASF

Czy szczepionka przeciw ASF pojawi się niebawem? Laboratorium francuskiej agencji rządowej ANSES donosi o obiecujących wynikach badań naukowców.

Zespół naukowców przeprowadził serię badań z tym atenuowanym szczepem i potwierdził, że większość świń szczepionych domięśniowo lub ustno-nosowo tym wirusem wykazuje jedynie łagodne objawy.

Wyniki badań francuskich naukowców

Szczepionka przeciw może zostać wyprodukowana w oparciu o badania przeprowadzone przez laboratorium Ploufragan-Plouzané-Niort należące do ANSES. 

"Uzyskane wstępne wyniki są obiecujące i torują drogę do skutecznego sposobu walki z tą chorobą, która jest odpowiedzialna za wysoką śmiertelność świń i dzików w kilku krajach Europy, Azji i Karaibów" – poinformowała Francuska Agencja ds. Żywności.

W ramach badań naukowcy z Laboratorium ANSES inaktywowali szczep wirusa Georgia 2007/1, który obecnie krąży w Unii Europejskiej. Podczas monitorowania skutków tej inaktywacji termicznej wykryto osłabiony szczep, pochodzący ze szczepu Georgia. Ten szczep powodował tylko niewielką gorączkę u zakażonych zwierząt, podczas gdy zakażenie szczepem Georgia jest zwykle śmiertelne w 100% przypadków.

Zespół przeprowadził serię badań z tym atenuowanym szczepem i potwierdził, że większość świń szczepionych domięśniowo lub ustno-nosowo tym wirusem wykazuje jedynie łagodne objawy. Chociaż bezpieczeństwo nie było doskonałe, to szanse na przeżycie zwierzęcia były znacznie wyższe niż w przypadku oryginalnego szczepu wirusa.

„Szczepienie domięśniowe jest metodą najczęściej stosowaną w gospodarstwach” – wyjaśnia Marie-Frédérique Le Potier, kierownik laboratorium. 

„Szczepienia doustne mogą być stosowane do szczepienia dzików za pomocą przynęty. Ta metoda została zastosowana w przypadku klasycznego pomoru świń na początku XXI wieku i wyeliminowała chorobę z obszarów Francji, gdzie była obecna. Dlatego od początku testowaliśmy obie drogi podania" – dodaje.

Szczepionka przeciw ASF

Kiedy może powstać szczepionka przeciw ASF?

Innym obiecującym wynikiem jest to, że zakażone świnie rozwijają odpowiedź immunologiczną, która pozwala im oprzeć się zakażeniu wirusem ASF bez wykazywania jakichkolwiek objawów już w 2 tygodnie po szczepieniu. Wyniki te zostały opublikowane w czasopiśmie Viruses w grudniu 2022 r.

Naukowcy z ANSES kontynuowali prace nad atenuowanym szczepem, w szczególności w celu umożliwienia namnażania się go w liniach komórkowych wytwarzanych in vitro, a nie w komórkach, które trzeba było pobrać od świń, jak to miało miejsce na początku. Krok ten okazał się sukcesem, zwiększając możliwości produkcji szczepionki na dużą skalę. Dodatkowo szczep wirusa wytworzony w ten sposób powodował mniej objawów niż oryginalny szczep atenuowany, a jednocześnie był skuteczny.

Nadal trwają badania, w szczególności mające na celu zapewnienie, że ten atenuowany szczep nie przenosi się z jednego zwierzęcia na drugie ani nie staje się ponownie zjadliwy. Naukowcy ocenią również zdolność szczepionki do zapobiegania ponownemu przenoszeniu wirusa przez zwierzęta zaszczepione, a następnie narażone na patogenny wirus ASF.

Szczepionka przeciw ASF opracowana przez naukowców z ANSES ma tę zaletę, że nie została wyprodukowana w drodze manipulacji genetycznej, co ułatwia zatwierdzanie jej stosowania w środowisku naturalnym. Aby te odkrycia doprowadziły do ​​skutecznego rozwoju przemysłowego i ostatecznie do produkcji szczepionek, musi być możliwe przeniesienie ich do weterynaryjnego przemysłu farmaceutycznego. W tym celu laboratorium złożyło patent na szczepionkę, który został opublikowany w sierpniu ubiegłego roku. Biuro Transferu Technologii Waloryzacji Ouest (TTO) wspiera ANSES w zachęcaniu zainteresowanych producentów do wykorzystania tego patentu.

Zobacz także: Hiszpańscy hodowcy świń obawiają się wirusa ASF

fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023