O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

10-08-2023

Autor: Świat Rolnika

Europejskie ceny zbóż notują gwałtowne spadki! Czym jest to spowodowane?

ceny zbóż

Ceny zbóż w Europie notują gwałtowne spadki w ostatnich dniach. Wpływ na zmiany cenowe ma sytuacja na Morzu Czarnym.

Ataki na ukraińskie porty ponownie podsyciły napięcie i niepewność co do opcji eksportowych tego kraju. Jednocześnie Unia Europejska jest gotowa wyeksportować prawie wszystkie ukraińskie produkty rolne korytarzami solidarnościowymi.

Ceny zbóż ponownie w dół

Ceny zbóż gwałtownie wzrosły na początku tygodnia, a obecnie notują spadki. Pszenica na MATIF była notowana po 258 euro za tonę, o 3,75 euro mniej niż dwa dni temu i o 6,75 euro mniej niż na początku tygodnia. 

Pomimo spadku ceny pszenicy wciąż utrzymują się na poziomach, które ostatnio były obserwowane w kwietniu. Ceny kukurydzy, zarówno starych, jak i nowych zbóż, również gwałtownie wzrosły na początku tygodnia, lecz od dwóch dni ponownie spadają. 

Niedawne ataki na obiekty portowe na Ukrainie podsyciły ponowne napięcie i niepewność co do opcji eksportowych tego kraju. Światowe ceny pszenicy i kukurydzy gwałtownie wzrosły,  odkąd Rosja wycofała się z umowy zbożowej i zaczęła atakować ukraińskie porty eksportowe nad Morzem Czarnym i Dunajem.

Bez eksportu przez Dunaj sytuacja eksportowa staje się krytyczna. 

“Osiągnięcie dotychczasowego poziomu eksportu samymi drogami lądowymi przez Europę jest prawie niemożliwe” – powiedział Denys Marczuk, wiceprzewodniczący Rady Rolnej Ukrainy. 

UE jest gotowa pomóc w transporcie ukraińskiego zboża

Ukraina poinformowała, że w Reni na granicy z Rumunią, zaatakowano magazyny zboża, a także zbiorniki do przechowywania innego ładunku.

“Ponad połowa ukraińskiego zboża jest eksportowana drogą lądową do krajów europejskich i dodatkowo wysyłana z europejskich portów” – przekazały niemieckie media, powołując się na urzędników UE. 

Według Unii Europejskiej tylko 40% ukraińskiego zboża jest eksportowane z ukraińskich portów Morza Czarnego. 

“60% jest transportowane do Unii Europejskiej drogą lądową, a następnie eksportowane z portów bałtyckich i adriatyckich, a także z innych portów czarnomorskich, zwłaszcza rumuńskiej Konstancy” – czytamy w komunikacie. 

Unia Europejska jest gotowa wyeksportować prawie wszystkie ukraińskie produkty rolne korytarzami solidarnościowymi.

Korytarze solidarności to połączenia kolejowe i drogowe przez państwa członkowskie UE graniczące z Ukrainą m.in Polska czy Węgry, przy czym najważniejszy korytarz przebiega przez Rumunię. Komisarz Wojciechowski powiedział, że UE przygląda się kilku inicjatywom państw członkowskich, aby opracować wspólny plan pokrycia dodatkowych kosztów transportu.

Ceny pozostają pod presją importu z Ukrainy

Rozszerzenie tranzytu zboża przez UE ma kluczowe znaczenie dla Polski i innych krajów UE graniczących z Ukrainą, gdzie ceny zboża znalazły się pod ogromną presją ze względu na wysoki import z Ukrainy, a silosy są wypełnione zbożem ukraińskim z poprzednich zbiorów.

W maju pięć krajów Europy Wschodniej w pobliżu granicy z Ukrainą – Bułgaria, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja – zakazało krajowej sprzedaży ukraińskiej pszenicy, kukurydzy i nasion oleistych, zezwalając jednocześnie na tranzyt przez te kraje w celu dalszego eksportu. 

Zobacz także: Ceny nawozów wciąż rosną, pomimo spadających cen gazu!

swiatrolnika.info 2023